Anne Frasier - Ogród Ciemności

Autor: Anne Frasier
Tytuł: Ogród Ciemności
Ilość stron: 240
Wydawnictwo: Amber
Opis wydawcy: tutaj
Gatunek: horror
Kraj: USA
Rok wydania oryginalnego: 2007/PL: 2008

Co łączy Anne Frasier z George Sand? Obydwie używały pseudonimów literackich. Kochanka Chopina mogłaby być poniekąd wzorem dla dzisiejszej pisarki dnia. Dlaczego? Kto, jeśli nie jedna z pierwszych feministek, mógłby być inspiracją dla  autorki powieści romantycznych nawróconej na horrory? 

Ano właśnie - horrory. Wreszcie wracam do gatunku, w którym czuję się jak ryba w wodzie i mam poczucie, iż naprawdę się na nim znam. O tym jeszcze cierpliwi na pewno się przekonają.
Co do najświeższego, jaki wpadł mi w ręce - jestem zadowolona, to na pewno. Ale od początku. Najpierw muszę przestrzec, iż Ogród Ciemności jest kontynuacją poprzedniej książki Anne Frasier - Zew Nieśmiertelności. Chcąc więc mieć wgląd w pełnię fabuły polecam sięgnąć wcześniej po pierwszy tom. W chwili, gdy go czytałam, nie miałam pojęcia, iż może mieć swoją kontynuację. Kupując część drugą, byłam niezmiernie ciekawa, jak fabuła (zdająca mi się już zakończoną) może się rozwinąć.

Strona techniczna, do której zaliczam również podział książki i sposób przedstawienia wydarzeń jest najciekawszą moim zdaniem formą - kilka wiodących postaci, toczące się równolegle wydarzenia, postrzeganie z perspektywy więcej niż jednego bohatera (co niewątpliwie uzupełnia poszczególne wątki  i pozwala czytelnikowi mieć szerszy wgląd w całość historii). Ciekawym zabiegiem jest wyróżnienie jednej z postaci - przyjezdnej aspirującej reżyserki - poprzez opowiadanie wydarzeń z jej strony w pierwszej osobie.  Nie mam wątpliwości, iż to automatycznie zbliża nas z bohaterką.

Nie chcę Was oszukiwać - książka ta jest klasycznym horrorem, który czyta się się szybko i który wciąga. Nie będziecie zawiedzeni. Jednak próżno szukać tu innowacji  w tak trudnym i schematycznym gatunku, jakim jest horror. Pytanie tylko, czy  w każdej książce trzeba je odnaleźć? Moim zdaniem niekoniecznie. Czasami chcemy po prostu dać się wciągnąć w wartką akcję, poczuć dreszcz na karku i zastanawiać się, czy i tym razem ta dobra strona wygra...

Evan, główny bohater poprzedniej części, przechodzi niemałą metamorfozę, dość ambiwalentną, co na pewno dodaje smaczku powieści. Również jego ojciec, miejscowy stróż prawa staje się postacią skrywającą pewne, znane tylko czytelnikowi sekrety. Sekretem, a także osią wydarzeń Ogrodu Ciemności jest też ciąża ukochanej Evana. Kto jest ojcem dziecka i czy uda jej się je ochronić?  Odpowiedź na to pytanie pozna ten, kto sięgnie po książkę. W moim odczuciu jej zakończenie jest dokładnie takie, jak być powinno, aby nie zawieźć czytelnika - dwuznaczne i tym razem jasno zwiastujące ciąg dalszy. Gdy skończyłam czytać tę książkę, zamykając ją i odkładając na półkę pomyślałam, że dla samego finału warto było ją przeczytać. A to chyba najlepsza reklama :)

Wydana w Polsce dzięki wydawnictwu:


Mój egzemplarz pochodzi ze stacjonarnego sklepu sieci księgarni:
 przy ulicy Chmielnej w Warszawie :)


Posted in , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

Leave a Reply

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...