John Saul - Rzeź Niewiniątek

Autor: John Saul
Tytuł: Rzeź Niewiniątek
Ilość stron: 364
Wydawnictwo: Publicat
Opis wydawcy: tutaj
Gatunek: horror
Kraj:  USA
Rok wydania oryginalnego: 1974/PL: 2008
Recenzja w Horror Online: tutaj

Idąc za ciosem sięgnęłam po kolejną książkę z umiłowanego przeze mnie gatunku. Niepozorna kieszonkowa seria nie wydawała mi się szczególnie zachęcająca już poprzednim razem, gdy to zakupiłam Nawiedzonego Jamesa Herberta, jednak wówczas nie zawiodłam się. Miałam więc nadzieję, że tak też będzie i teraz. Było.

Nie chciałabym się powtarzać i zanudzać streszczeniem fabuły zwłaszcza, że link do opisu wydawcy podałam powyżej, jednak tym razem muszę to zrobić. Zabiegiem totalnie niezrozumiałym jest opisanie kluczowego momentu na odwrocie okładki. Tym dziwniejsze, iż ma on miejsce już pod koniec książki i w gruncie rzeczy osobom mniej wymagającym mógłby zastąpić całą treść, a tym bardziej wymagającym - popsuć radość czytania. Postaram się uniknąć dla Was spoilerowania.

John Saul (o którym, przyznam, nigdy wcześniej nie słyszałam) trafił w moje literackie upodobania stuprocentowo. Jest to na pewno kwestia mojego zamiłowania do horrorów klasycznych. Co rozumiem pod tym pojęciem? Książka została napisana w 1977 roku, jest więc niezepsuta współczesnymi udziwnieniami. Z racji, iż jej akcja dzieje się 100 lat wcześniej (prolog) oraz w latach 60tych, czuć w niej dawny klimat. Autor dozuje napięcie w sposób subtelny, co niezmiernie przypadło mi do gustu. Co więcej, mamy tu do czynienia z Tajemnicą przez duże T. Jest wszystko to, czego szukamy w horrorze klimatycznym - stary dom, rodzinne sekrety, opętanie i niewyjaśniona zbrodnia. 

Poza tym, co w straszakach najsmaczniejsze, moją uwagę przykuło napięcie towarzyszące wartkiej akcji. Pytanie, co stanie się z siostrami Conger oraz ich rodzicami, od strony czysto psychologicznej towarzyszyło mi przez cały czas.Nie mogę oprzeć się wrażeniu, iż książka ta jest o ludziach skrycie bądź jawnie nieszczęśliwych, którym nie sposób nie współczuć sytuacji, w których się znaleźli. W Rzezi Niewiniątek próżno szukać prostych i szczęśliwych rozwiązań, królują tam bowiem niedopowiedzenia, mrok i wszechobecny nastrój tajemniczości. Miłośnikom horroru właśnie na tym powinno zależeć, zatem nie mam obaw przed poleceniem Wam powyższego tytułu z czystym sumieniem i zapewnieniem, że nie będziecie żałować ani chwili poświęconej lekturze.

Co z tym idzie, zachęcam gorąco, a sama rozpoczynam inną przygodę, z którą zapoznam Was już wkrótce :)

Książka dostępna w Polsce dzięki staraniom Wydawnictwa:


Mój egzemplarz pochodzi ze stacjonarnego sklepu sieci księgarni:

przy ulicy Chmielnej w Warszawie :)
Posted in , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

3 Responses to John Saul - Rzeź Niewiniątek

  1. Mam chrapkę na tę książkę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. autor "wprowadzenia" na okładce powinien zawisnąć za to, co uczynił

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...