Margit Sandemo - Zauroczenie. Tom 1 Sagi o Ludziach Lodu


Autor: Margit Sandemo
Tytuł: Zauroczenie
Ilość stron: 254
Wydawnictwo: Axel Springer
Opis na lubimyczytac.pl: tutaj
Gatunek: romans/fantasy/przygodowy
Kraj: Norwegia
Rok wydania oryginalnego: 1982/PL: 2007

Wiedziona spontaniczną zachcianką, wynikającą z bliżej nieokreślonej przyczny,  postanowiłam poczynić dość odważny i nietypowy jak na mnie, aczkolwiek planowany od 5 lat krok i przeczytać  ponownie wszystkie tomy ukochanej Sagi o Ludziach Lodu. Czytając je po raz pierwszy w 2007 roku miałam to szczęście, że kupowałam je co tydzień wraz z dziennikiem Fakt, a co za tym idzie, nie byłam zmuszona czekać na pojedyncze egzemplarze wydawane na początku lat 90tych przez PolNordicę, zalegające częściej na półkach powolnych czytelników, niż na tych bibliotecznych. Alleluja - tego na pewno bym nie zniosła.

Co prawda faktowe wydanie Sagi nie jest w stanie zwyciężyć porównania  z poprzednim, jednak czasem zawartość jest w stanie przyćmić brzydotę oprawy. Ja staram się Wam pokazywać dokładnie te wydania, które sama posiadam, więc mimo nieporównywalnej nieurodziwości - przedstawiam:  mała książeczka, harlequinowych rozmiarów, w broszurowej oprawie.  Nieładny papier i tragiczny wręcz obrazek na okładce, składający się z przypadkowo dobranych i nijak mających się do treści clipartów. Ale to nic.

Już 5 lat temu, buszując po sieci w poszukiwaniu spoilerów do kolejnych części sagi, spotykając się z totalnym niedosytem w tej kwestii, miałam ambicję opisania całej serii, aby ktoś w przyszłości szukający tego co ja,  mógł to znaleźć. W końcu postaram się tę ambicję spełnić i nadrobić internetowe braki w kwestii literatury Margit Sandemo.

W pierwszej części SoLL poznajemy "matkę założycielkę" rodu - Silje, od której rozpoczyna się trwająca (ku mojej radości) setki lat dynastia. Nie byłoby jej, rzecz jasna, gdyby nie miłość. W książce pojawia się jak na zawołanie tajemnicza postać, budząca lęk i fascynująca zarazem - Tengel z Ludzi Lodu. Jakby nie było - idealny amant dla naszej skandynawskiej piękności.

Margit Sandemo zaczyna od prawdziwego dramatu. Mamy rok 1581, zaraza w Norwegii zbiera krwawe żniwo. Szesnastoletnia Silje traci całą swoją rodzinę i wiedziona instynktem wyrusza w podróż w nieznane. Po drodze znajduje dwójkę osieroconych dzieci, które zabiera ze sobą. Kiedy sytuacja wydaje się całkiem bez wyjścia, dziewczyna otrzymuje pomoc od tajemniczego mężczyzny - bezpieczne schronienie, gdzie może zamieszkać wraz z dziećmi. Dość sielankowo kończy się więc pierwsza część książki (oczywiście dwuczęściowy podział jest umowny - umówiłam się na niego sama ze sobą).

W drugiej części zaś, Silje zmuszona jest uciekać z bezpiecznego domu i szukać schronienia w rodzinnej dolnie swojego wybawiciela, Tengela. Tam dziewczyna weryfikuje wszystkie swoje fantazje i snute przez długie lata domysły na temat tajemniczej doliny pośrodku gór.  Tam także rozkwita jej uczucie do niezwykłego mężczyzny.

Mocną stroną historii, którą opowiada nam Margit Sandemo, są z pewnością nadprzyrodzone wątki, w pierwszym tomie odwołujące się głownie do pogańskich wierzeń i obyczajów, a także sił natury i pogańskich, tajemniczych postaci.

Książka ta nie jest z pewnością arcydziełem literatury - brak w niej głębokich przesłań, brak aluzji i niedomówień. Jednak, mimo całej swojej dosłowności, a także prostoty języka i wątków, książka ta potrafi przyciągnąć i zatrzymać. Są tu charakterystyczne dla młodych bohaterek porywy serca, okraszone dawką zmysłowości. Jest namiętność, odrobina przygody i magia. Ja bez wątpienia dałam się zaczarować. Mój tata również, a nie jest on mężczyzną w najmniejszym stopniu czułym na romansidła, zdecydowanie.

Z radością sięgam zatem po kolejną część Sagi i już nie mogę się doczekać, aż Wam o niej opowiem :)


Seria wydana przez:

Saga o Ludziach Lodu była cotygodniowym dodatkiem do dziennika:
                                     


Posted in , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

Leave a Reply

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...