Margit Sandemo - Córka Hycla. Tom 8 Sagi o Ludziach Lodu


Autor: Margit Sandemo
Tytuł: Córka Hycla
Ilość stron: 234
Wydawnictwo: Axel Springer
Opis na lubimyczytac.pl: tutaj
Gatunek: romans/fantasy/przygodowy
Kraj: Norwegia
Rok wydania oryginalnego: 1982/PL: 2007

Moje nastawienie do ósmego tomu sagi było dość sceptyczne - zwłaszcza opis na tylnej okładce niezbyt zachęcał do sięgnięcia po tę część. Jednak skoro jest to kolejny tom sagi, a czytelnik nie lubi rzeczy niekompletnych czy niedokończonych, trzeba było sięgnąć i po niego. W dwóch słowach: nie zawodzi. Dlaczego?

Spotykamy tutaj dorosłego już Matthiasa, jedną z wiodących postaci Dziedzictwa Zła.  30letni mężczyzna nadal nie poznał miłości swojego życia, z pasją oddając się zawodowi medyka i będąc 'Matthiasem wszystkich ludzi'.

Z kolei jego kuzyn Andreas, wnuk Arego z Ludzi Lodu, jest idealnym gospodarzem w Lipowej Alei. Z Matthiasem łączy go ciągły stan kawalerski, chociaż Andreas ma już na oku kandydatkę na żonę.

Mamy wiosnę 1654 roku, po latach spokoju i (nie oszukujmy się) nudy, w Norweskiej części rodu zaczyna się dziać coś ciekawego. Andreas na terenie swej posiadłości dokonuje makabrycznego odkrycia - znajduje zakopane zwłoki czterech kobiet, prawdopodobnie oskarżonych o czary. Mając "wsparcie" wymiaru sprawiedliwości w osobie wójta, podejrzenie za owe zbrodnie pada na grasującego w pobliskich lasach wilkołaka. Wyobraźnia pani Sandemo nie zna granic, jeśli chodzi o wątki magicznych stworzeń i nadprzyrodzonych zjawisk.

Oczywiście nie może zabraknąć Hildy, tytułowej córki hycla - pomocnika kata. Dziewczyna wyklęta przez całą wioskę nieoczekiwanie znajduje się w centrum wydarzeń.

Znając litość i silne poczucie sprawiedliwości autorki, kobieta z wyobcowanego domu, po śmierci ojca trafia do pełnego ciepła i dobroci Graestensholm. Stara się pomóc mężczyznom z rodu Ludzi Lodu rozwikłać tajemnicę morderstw, jednak nie jest to jej jedyne zmartwienie.

Kulminacyjnym punktem tej części sagi jest sielanka trzech kobiet z rodu jednocześnie. Muszę przyznać, że zakręciła mi się w oku więcej niż jedna łezka, czytając ten fragment w drodze do pracy w zatłoczonym autobusie.


Ósma część serii jest dla mnie szczególnie ważna, gdyż tu początek mają losy jednych z moich ulubionych bohaterów, których to zdążymy poznać w kolejnych częściach Sagi o Ludziach Lodu. Ja już nie mogę się doczekać :)Seria wydana przez:


Saga o Ludziach Lodu była cotygodniowym dodatkiem do dziennika:

Posted in , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

Leave a Reply

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...