Margit Sandemo - Grzech Śmiertelny. Tom 5 Sagi o Ludziach Lodu


Autor: Margit Sandemo
Tytuł: Grzech Śmiertelny
Ilość stron: 238
Wydawnictwo: Axel Springer
Opis na lubimyczytac.pl: tutaj
Gatunek: romans/fantasy/przygodowy
Kraj: Norwegia
Rok wydania oryginalnego: 1982/PL: 2007

Przebrnąwszy przez Sagę o Ludziach Lodu pięć lat temu, miałam wiele przemyśleń, którymi, czytając serię ponownie, chciałam się z Wami podzielić. Co więcej, perspektywa czasu zmodyfikowała dość znacznie mój punkt widzenia i zapatrywanie. Piąty tom sagi był jednym z tych, które najbardziej zapadły mi w pamięć. Ale od początku.

Mamy rok 1625. Cecylia, córka Daga i Liv wraca do swojej pracy w Danii i do niespełnionej miłości - Alexandra Paladina. Z Norwegii przywozi ze sobą przekonanie, że nie czuje już nic do margrabiego. Przywozi też owoc jednorazowej przygody z pastorem Martinem. Zważywszy mentalność szesnastowiecznej arystokracji, oczywistym jest fakt, że niezamężna Cecylia okryłaby się hańbą rodząc dziecko. Zawiera więc układ z ukochanym mężczyzną - białe małżeństwo, w którym on da jej bezpieczeństwo, a ona jemu następcę rodu i alibi dla jego homoseksualnego związku.

W mojej opinii rozwijające się między nimi uczucie jest kluczowym wątkiem piątego tomu sagi, tak dramatycznym, jak i dość absurdalnym.
Alexander - zdeklarowany homoseksualista i Cecylia - beznadziejnie w nim zakochana, oddana przyjaciółka, próbująca rozwikłać zagadkę odmienności swojego męża. 

Tom ten jest pierwszym, w którym tak istotną rolę odgrywają wydarzenia historyczne. Są tutaj nie tylko tłem przygód bohaterów, lecz mają bezpośredni wpływ na ich losy. 
Niedługo po ślubie z Cecylią Alexander wyrusza na wojnę przeciw Niemcom. Trafiają tam również dwaj młodsi synowie Arego. Najstarszy zaś stara się powrócić przez ogarnięte bitewnym szałem Niemcy i przypadkowo dostaje się do Erfurtu. Tam spotyka pewną małą, kapryśną szlachciankę... :)

Autorka na szczęście oszczędza czytelnikom drastycznych opisów wojennych walk, skupiając się bardziej na tęsknocie za rodzinnym domem (Brand, Jasper, Alexander) oraz zdobywaniu doświadczenia w lekarskim fachu i poważania wśród żołnierzy (Tarjei).

Momentem zwrotnym tej części SoLL jest wypadek Alexandra, po którym mężczyzna zostaje sparaliżowany i musi wrócić z pola bitwy do domu. Mimo początkowych przeszkód, codzienna pielęgnacja i troska Cecylii o męża zbliża ich do siebie do tego stopnia, że homoseksualizm Alexandra okazuje się być efektem traumy w dzieciństwie, a uświadomienie sobie tego faktu inicjuje heteroseksualną miłość dwójki głównych bohaterów tego tomu. Uważam takie rozwiązanie za dość zabawne (zwłaszcza w konfrontacji z realiami;) ).

W tomie występuje też mnóstwo pobocznych, miejscami bardziej interesujących niż wiodące, wątków, o czym zdążyłam całkowicie zapomnieć przez te 5 lat. Dynamika piątej części zdecydowanie mile mnie zaskoczyła.

Tom szósty w toku.


Seria wydana przez:


Saga o Ludziach Lodu była cotygodniowym dodatkiem do dziennika:

Posted in , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

Leave a Reply

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...