Margit Sandemo - Polowanie na Czarownice. Tom 2 Sagi o Ludziach LoduAutor: Margit Sandemo
Tytuł: Polowanie na czarownice
Ilość stron: 254
Wydawnictwo: Axel Springer
Opis na lubimyczytac.pl: tutaj
Gatunek: romans/fantasy/przygodowy
Kraj: Norwegia
Rok wydania oryginalnego: 1982/PL: 2007

Idąc za ciosem, od razu po skończeniu pierwszego tomu SoLL (i rzecz jasna opisaniu go dla Was;) ), zasiadłam do lektury tomu drugiego.

Nie chciałabym rozwodzić się nad wizualną formą książki, gdyż wspomniałam o niej przy okazji recenzowania pierwszej części i ta kwestia (przynajmniej do pewnego momentu) pozostaje niezmienna.

W kontynuacji opowieści zaczętej przez Margit Sandemo śledzimy życie Silje, Tengela i ich dzieci w dolinie Ludzi Lodu u schyłku XVI wieku. Życie dość ciężkie i monotonne, w zamkniętej społeczności górskiej osady, dodatkowo z piętnem złego dziedzictwa ciążącego nie tylko na Tengelu, ale i na całej jego rodzinie.

Z mojej perspektywy niektóre wątki, jak na przykład nieporadność Silje, wydają się infantylne, ale na szczęście autorka w drugim tomie rozwija  interesujące wątki - tajemne nauki Sol, przybranej córki głównych bohaterów, u złej czarownicy Hanny, które stają się motorem napędowym dalszych wydarzeń.

Rodzinną sielankę burzy niespodziewany atak żołnierzy i podpalenie wioski. Wtedy to Tengel z rodziną uciekają z doliny, w której wszyscy mieszkańcy giną w męczarniach. Nie brak tu jednak zemsty czarowników na ich pogromcach. I bardzo dobrze.

Nasza rodzina, bez dachu nad głową i z wyrokiem śmierci nad głową stawia wszystko na jedną kartę i dzięki temu zyskuje wszystko - bezpieczny dom z dala od miejsca prześladowań i przyjaciół na całe życie.
Akcja powieści przenosi się z okolic Trondheim na południe, do prowincji Akershus, w której Silje może szczęśliwie urodzić swoje drugie dziecko i wychowywać całą gromadkę w dostatku i poczuciu bezpieczeństwa.

I tu znów robi się sielankowo - Tengel zyskuje sławę i poważanie jako uzdrowiciel. Silje natomiast spełnia swoje największe marzenie i poświęca się sztuce malarskiej, zakazanej wówczas kobietom. Dzieciaki rosną i zaczynają sprawiać kłopoty, konkretnie sprawia je Sol...

W moim odczuciu drugi tom Sagi jest preludium tomu trzeciego - zapowiedzią harców pięknej czarownicy.
Sol, w przeciwieństwie do Tengela pielęgnuje w sobie złe moce i pragnie wskrzesić dziedzictwo Hanny. Uwodzicielska i niebezpieczna, a jednocześnie całkowicie oddana swoim bliskim. Byłabym skłonna przyznać, że jest to jedna z najciekawszych bohaterek całej serii, w dużej mierze przez ambiwalencję działań i charakteru.

Wartym uwagi jest wątek miłości Silje i Tengela, który pani Sandemo rozwija dość harlequinowo zapewne za sprawą swojej romantycznej natury. Kładzie ogromny nacisk na ich wzajemny szacunek, partnerstwo i zaspokojenie (pod każdym względem). Jest to oczywiście piękne i romantyczne, aczkolwiek mało prawdopodobne w ówczesnych czasach. 
Silje, dobra i łagodna z natury, oraz Tengel, pielęgnujący w sobie również miłość do ludzi, bagatelizują kolejne śmiertelne niebezpieczeństwo wiszące nad ich głowami. Na szczęście pozostaje Sol...

Więcej zdradzić Wam nie mogę, chociaż zapewne sami przekonacie się czytając kolejne tomy serii, lub też zaglądając na mojego bloga :)


Seria wydana przez:

Saga o Ludziach Lodu była cotygodniowym dodatkiem do dziennika:

Posted in , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

Leave a Reply

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...