Margit Sandemo - Zemsta. Tom 11 Sagi o Ludziach Lodu


Autor: Margit Sandemo
Tytuł: Zemsta
Ilość stron: 237
Wydawnictwo: Axel Springer
Opis na lubimyczytac.pl: tutaj
Gatunek: romans/fantasy/przygodowy
Kraj: Norwegia
Rok wydania oryginalnego: 1983/PL: 2007

Kontynuujemy naszą przygodę z niesforną Villemo, nieodrodną córką Ludzi Lodu. Dziewczyna zmaga się ze smutkiem po śmierci ukochanego Eldara, lecz idzie jej ciężko. W zasadzie spędza czas pielęgnując uczucie do zmarłego mężczyzny i idealizując jego osobę. Na ziemię sprowadzają ją dziwne wydarzenia dziejące się wokół niej - ktoś czyha na jej życie, a każde otarcie się o śmierć coraz bardziej niepokoi nie tylko dziewczynę, ale i jej bliskich. Postanawia więc napisać do Dominika list, który staje się pośrednio przyczyną zrodzenia się miłości dziewczyny do swojego kuzyna. Dalsze, o wiele bardziej dramatyczne wydarzenia, tylko jeszcze tę miłość wzniecają. Jednak, żeby nie uprzedzać faktów...

W tomie tym nie ma zbyt wielkiej różnorodności wydarzeń - całość kręci się wokół żółtookiej dwójki. Villemo, porwana i skazana na uwięzienie, wraz z przewodzącym norweskiemu powstaniu w Zimowej Zawierusze szlachcicem Skaktavlem, próbuje oprzeć się działaniu zemsty Wollera. Ten zaś, przebiegły i nie przebierający w środkach odkrywa, że najczulszym punktem dziewczyny są jej bliscy.

Dominik w odzewie na list kuzynki przybywa do Graestensholm, a wyruszywszy na jej poszukiwania również zostaje uwięziony wraz z nią. Żeby nie kusić losu, są od siebie odseparowani, co paradoksalnie wznieca i potęguje ich uczucie.

W jedenastym tomie SoLL powoli zaczynają się ujawniać niezwykłe umiejętności Villemo, co stanowi moim zdaniem jedną z istotniejszych zagadek tej historii. Umiejętności na tyle niewyłumaczalne i groźne, że są w stanie niejednokrotnie wybawić ją z opresji.


Ważną rolę odgrywa też (w końcu, chciałoby się rzec) rodzina  Larsa, wnuka uwiedzionego przez Sol dziesiątki lat wcześniej Klausa. Jednak w gruncie rzeczy to dopiero początek umocnienia więzi między nimi, a rodem Ludzi Lodu.


Wypadkową całej historii jest gorejące uczucie Villemo i Dominika, które nie może spotkać się z aprobatą rodziny - ryzyko śmierci dziewczyny lub urodzenia przeklętego potomka jest zbyt wielkie. Z taką samą przeszkodą zmaga się złotooki Niklas i jego ukochana Irmelin. Nie zapominajmy jednak, że seria SoLL w dużej części jest romansem, więc autorka postara się temu zaradzić. Tylko trochę później...Seria wydana przez:


Saga o Ludziach Lodu była cotygodniowym dodatkiem do dziennika:

Posted in , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

Leave a Reply

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...