Ramsey Campbell - Zły Wpływ


Autor: Ramsey Campbell
Tytuł: Zły Wpływ
Ilość stron: 309
Wydawnictwo: Replika
Opis: tutaj
Gatunek: horror klimatyczny
Kraj: Wielka Brytania
Rok wydania oryginalnego: 1988/PL: 2011

Jak zapewne wiecie, jestem wielką fanką horrorów. Jednak ostatnio totalnie zaniedbałam ten gatunek literacki na rzecz fantastyki i dość długo szukałam tytułu, który byłby horrorem totalnie w moim klimacie - budującym napięcie poprzez klimat, nie przez rozlew krwi i najprzeróżniejsze potwory. Tym tropem dotarłam do Ramseya Campbella i jego Złego Wpływu.

Wizualnie książka wydawnictwa Replika nie zachwyca - pomimo standardowego formatu, okładka to kiepski twór komputera, a jakość papieru również pozostawia wiele do życzenia.

Zainteresował mnie natomiast fakt, że Campbell napisał ją jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Doszłam do wniosku, że fajnie będzie poczuć klimat tamtych lat (zarówno pod kątem fabuły, jak i stylu literackiego), którego z autopsji nie pamiętam. Co za tym idzie, do czytania Złego Wpływu zabrałam się z dość dużymi oczekiwaniami.

Książka dzieli się na 36 rozdziałów. Na wstępie autor wprowadza nas w świat młodej rodziny Faradayów - Dereka, Alison i ich córki Rowan. Para zamieszkuje stary dom nad zatoką, na granicy Anglii i Walii. Na ich nieszczęście, właścicielką domu jest budząca postrach stara ciotka, Queenie. Wbrew oczekiwaniom, jej śmierć jest dopiero początkiem dotykających rodzinę nieszczęść.

Ponieważ Campbell w bardzo schematyczny sposób przedstawia nam bieg wydarzeń, nie będzie dla Was zbytnią niespodzianką, gdy zdradzę, że za sprawą złego ducha członkowie rodziny Faradayów umierają jeden po drugim - oczywiście w różnych okolicznościach.

Mamy tutaj Hermione - siostrę Alison, która przez zły wpływ wiedźmowatej ciotki nie potrafiła ułożyć sobie życia osobistego. W gruncie rzeczy jej postać wydała mi się najbliższa ze wszystkich bohaterów, choć nie mogłam odeprzeć skojarzeń imienia z najbardziej znaną nam wszystkim Hermioną ;)

Jest również ociężały umysłowo kuzyn, który mimo wielu lat pedofilskiego odwyku nadal budzi strach u pozostałych członków rodziny. Historia zdecydowanie nieszczęśliwa.

Oczywiście najwięcej uwagi powinnam poświęcić jedynej żywej głównej bohaterce - Rowan. Autor ładnie ukazuje jej metamorfozę - począwszy od zagubionej, niedostępnej i nieco zbyt dziecinnej jak na swój wiek ośmiolatki, do dziecka, które podejmując zupełnie dorosłe decyzje musi walczyć o swoje przetrwanie w cielesnym świecie.

Kolejnym ciekawym aspektem jest relacja rodziców dziewczynki, która od początku, mimo pozornej czułości i bliskości, ma parę widocznych rys. Jest to typowe małżeństwo z przedmieścia  ona - pielęgniarka, on - elektryk. Alison jest bardzo związana ze swoją rodziną i każdą  decyzję pragnąca konsultować z rodzicami i siostrą. Derek z kolei zupełnie odcięty od swoich korzeń i czujący wyobcowanie i brak więzi z rodziną żony. Dodatkowy problem to brak permanentny brak funduszy na samodzielne życie, bez pomocy ciotki i teściów.
W trakcie rozwoju akcji dobrze poznajemy kolejne problemy małżeństwa, które są zupełnie niehorrorowe - to raczej proza życia (i mówię to ja - panienka ;) ).

Chcąc podsumować Zły Wpływ Ramseya Campbella, nie pokuszę się o wyrazy zachwytu i tym podobne. Książka jest poprawną ghost story, zawierającą standardowe jej elementy (noc na cmentarzu, ucieczka pociągiem - widmo, nawiedzony dom), którą - jak sam autor przyznaje w Posłowiu - pisał po części pod publiczkę. Niestety, to widać. Szczególnie w asekuranctwie zdarzeń i braku hitchcockowskiego trzęsienia ziemii. Chodziaż raz :(


Jednak, żeby nie było - Zły Wpływ nie jest książką złą. Jest jak najbardziej przyjemną i poprawną lekturą, dobrym straszakiem na jesienno - zimowe wieczory. Tylko, niestety, bez "tego czegoś".


Mnie to do autora mimo wszystko nie zniechęca, gdyż sądząc po opiniach na temat innych jego książek, mógł być to tzw. wypadek przy pracy. Zobaczymy, czy innym razem będzie lepiej, panie R.C. :)Polskie wydanie zaprezentowało nam wydawnictwo:

Mój egzemplarz wylicytowałam u:

Komestor Allegro

Posted in , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

2 Responses to Ramsey Campbell - Zły Wpływ

  1. Po twojej recenzji raczej sobie daruję tę powieść.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Szału nie ma, mogę polecić lepsze :)

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...