Anne Frasier - Śmiertelny Sen

Autor: Anne Frasier
Tytuł: Śmiertelny Sen
Ilość stron: 223
Wydawnictwo: Amber
Opis: tutaj
Gatunek: thriller
Kraj: USA
Rok wydania oryginalnego: 2005/PL: 2005

Czasami, niestety lub stety, ciężko jest mi odróżnić amberowskie horrory od thrillerów, zwłaszcza gdy okładka zachęca czytelnika dopiskiem "Nie zaczynaj czytać, kiedy jesteś w domu sam". W tym wypadku trudność miałam o tyle większą, iż Anne Frasier poznałam wyłącznie od strony jej późniejszych niż Śmiertelny Sen dokonań, takich jak Zew Nieśmiertelności i jego kontynuacja - Ogród Ciemności, prócz wątku sensacyjnego łączące w sobie elementy nadprzyrodzone i grozę. 


Mimo nastawienia na kolejny horror spod pióra tej pani (błędnego), nie jestem rozczarowana. Wręcz przeciwnie - skłonna jestem uznać tę książkę za najlepszą w dorobku Anne Frasier.

Od początku - główna bohaterka, Arden Davis to była agentka FBI, biorąca na siebie odpowiedzialność za śmierć rodziców z ręki seryjnego mordercy. On zaś, na kilka chwil przed swoją publiczną egzekucją wyjawia, że to nie on zabił rodziców Arden. Kobieta próbuje wieść "normalne" życie w barze w Nowym Meksyku, gdzie co wieczór upija się wraz z klientami baru. Z tego marazmu wyrywa ją dawny życiowy partner, prosząc o powrót do tajnej siedziby FBI, w której przeprowadzane są nie do końca legalne badania, mające na celu pomoc w wytropieniu zabójcy. Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem Federalnych...

Tyle tytułem wstępu, który uwierzcie mi, jest wyłącznie delikatnym wprowadzeniem w tematykę książki. 
Zacznę od tego, że bohaterka nie jest łatwą i dającą się lubić postacią - pije na umór i chodzi do łóżka z przypadkowymi facetami. Za fasadą obojętności skrywa bolesne przeżycia - bycie świadkiem śmierci rodziców, odrzucenie ze strony brata, a przede wszystkim skutki eksperymentów na ludzkim umyśle, którym była poddawana w tajnym ośrodku (dawnym szpitalu psychiatrycznym) na Wzgórzu. 
W książce są momenty, gdzie Arden wykazuje się odwagą i sprytem, lecz także i takie, gdzie kobieta, pozbawiona woli walki, poddaje się swoim lękom bądź zatraca w nałogu.

Z mojej perspektywy postać wiodąca w tej książce nie była do końca zajmująca. Na większą uwagę zasługują jej relacje z dwoma mężczyznami z przeszłości, także zaangażowanymi w działalność FBI - Nathan, którego niegdyś kochała i który został wymazany z jej pamięci oraz współuczestnik badań - Harris.

Jednak clue całej sprawy stanowi pytanie: kto jest naśladowcą Alberta Frencha, a tym samym kto zabił rodziców Arden?

Rozwiązanie zagadki dodatkowo komplikuje niejasny charakter eksperymentów, którym byli poddawani Arden z Harrisem. Autorka przedstawia nadzorującego je doktora i jego pomocników w sposób negatywny, ale czy na pewno kierowały nim wyłącznie niecne motywy?

Moją uwagę przykuło samo Wzgórze - miejsce, gdzie swój zalążek ma cała historia. Kompleks budynków funkcjonujących niegdyś jako szpital psychiatryczny, ukryty w małym miasteczku pośród Apallachów, zakupiony przez władze Madeline (Wirginia Zachodnia) za przysłowiowego dolara dzięki obietnicy odrestaurowania zabytkowych budowli. Anne Frasier świetnie potrafi oddać niepokojący klimat miejsc, takich jak klinika psychiatryczna czy dom starców, w których granica między poprzednią a obecną funkcją jeszcze nie do końca została zatarta.

Podobnie farma w hrabstwie Lake, Ohio - dom rodzinny Arden i miejsce zabójstwa państwa Daviesów - oczyma wyobraźni widziałam rozległy dom wraz z należącymi do niego dobrami ziemskimi, będący stale pod obserwacją sąsiadów, lecz na tyle wyobcowany, że ucieczka przed śledzącym bohaterów mordercą stała się samotną walką o przetrwanie. Więcej zdradzić Wam nie mogę, zatem...

Jak już wcześniej wspomniałam, Śmiertelny Sen jest dla mnie najciekawszą w dorobku Frasier pozycją, satysfakcjonującą również horrorowego wyjadacza. Zdecydowanie polecam!

Książkę wydało Wydawnictwo:


Kupiłam ją w filii stacjonarnej firmy Dedalus:


przy ulicy Chmielnej w Warszawie.

Posted in , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

Leave a Reply

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...