Paulina Sołowianiuk - Ta piękna mitomanka - O Izabeli Czajce-Stachowicz

Autor: Paulina Sołowianiuk
Tytuł: Ta piękna mitomanka - O Izabeli Czajce-Stachowicz
Ilość stron: 237
Wydawnictwo: Iskry
Opis: tutaj
Gatunek: biografia
Kraj: Polska
Rok wydania: 2011

Wydawnictwo Iskry pomogło mi po paru ładnych latach odczarować biografie. Jak to się stało? Nie będzie dla nikogo tajemnicą, że nigdy nie posiadałam ani jednej biografii, która należałaby do mnie. Wszelkie, jakie udało mi się przeczytać, były pożyczane od znajomych i nie do końca traktowane na równi z literaturą piękną (nawet tą brzydszą).

Co serwuje nam biografka Izabeli Czajki - Stachowicz? Książka w niestandardowym formacie C5, twarda oprawa z obwolutą, a na okładce przedsmak tego, co czeka nas w lekturze - zdjęcie Izabeli Czajki - Stachowicz pozującej nago studentom warszawskiej ASP. Autorka podzieliła książkę na 16 rozdziałów, uzupełniając je o źródła tekstów publikowanych przez bohaterkę książki, a także o indeks osób, które przewijają się na stronach biografii. Prócz tego Sołowianiuk uzupełniła informacje zawarte w Tej pięknej mitomance o fotografie Czajki - Stachowicz i bliskich jej ludzi, a także o korespondencję własną z osobami takimi jak Mary Seeman (bratanica Czajki) czy Tereską Torres (kuzynką tejże).

Książka na pewno spodoba się osobom lubującym się w okołowojennej fotografii, a także varsavianistom. Mamy tu do czynienia z barwną historią nie tylko muzy i literatki, ale też podróżniczki i lwicy salonowej. Czajka - Stachowicz krąży nie tylko po Europie - mieszka w Warszawie, Wiedniu, Berlinie, Paryżu, ale też już w okresie powojennym podróżuje po Ameryce Południowej, czego nawet w dzisiejszych czasach nie spodziewamy się po 60letnich kobietach.

Co więcej, ujęło mnie środowisko warszawskiej bohemy na przestrzeni lat 20tych aż do 60tych XX wieku - nie dość, że lubujące się w dobrej zabawie i spędzające mnóstwo czasu w popularnych wówczas kawiarniach Powiśla czy Śródmieścia (autorem części z tych przybytków był drugi mąż Beli - architekt Józef Gelbard), to chętnie oddające się przeróżnym przedsięwzięciom zarówno artystycznym, społecznym jak i podróżniczym. Warto wspomnieć np. wieczorek artystyczny, który Czajka - Stachowicz urządziła w swoim mieszkaniu na Mokotowie, zapraszając nań "śmietankę artystów - pederastów", twierdząc, że są bardzo interesującą badawczo grupą społeczną.


Biografia autorstwa Pauliny Sołowianiuk jest drugim takim wydawnictwem poświęconym postaci legendarnej Beli. Autorka stara się być obiektywna wobec często naciąganych faktów, powołując się na różne źródła i nie dając wiary wszystkim informacjom Czajki pochodzącym od niej samej. 

W mojej opinii warto dowiedzieć się wiecej o tej dumnej Żydówce, której udało się przetrwać getto i inspirować artystów całej Europy, łamać serca i budując może czasem fałszywy, ale zawsze barwny obraz samej siebie. Jak wspominałam na początku, dzięki tej książce biografie na powrót stały się lubianym przeze mnie gatunkiem literackim, zwłaszcza, jeżeli są napisane językiem żywym i ciekawym, zachęcającym czytelnika do płynięcia przez każdą kolejną stronę i chłonięcia wiedzy o postaci niewątpliwie barwnej i zajmującej. Zapraszam do lektury.


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa:Posted in , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

Leave a Reply

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...