Wiktor Hagen - Dzień Zwycięstwa

Autor: Wiktor Hagen
Tytuł: Dzień Zwycięstwa
Ilość stron: 478
Wydawnictwo: W.A.B.
Opis: tutaj
Gatunek: kryminał/sensacja
Kraj: Polska
Rok wydania: 2012

Kolejnym kryminałem, który wpadł w moje łapki jest trzecia książka wydającego pod pseudonimem Wiktor Hagen Leszka Talko. Rzeczonego pana kojarzę od wielu, wielu lat, lecz z roli dziennikarza. Nie spodziewałam się więc, że jest on takim multiutalnetowanym mężczyzną. A dlaczego? Przekonajcie się.

Serię o komisarzu Robercie Nemhauserze rozpoczynam od środka i... nic się nie dzieje - każdy tom tworzy odrębną historię, więc nie musicie obawiać się niezrozumienia wątków czerpiących z przeszłości. Jak to mawia moja idolka Agnieszka J. - nic z tych rzeczy.

Książka w standardowym formacie, miękka oprawa i skrzydełka oraz niespodzianka wewnątrz - cieniowane marginesy - pewien kąsek dla osób zwracających uwagę na detale techniczne, fanów nie tylko treści, ale i formy. Na przedniej okładce dobrze nam znany Pałac Kultury, będący tłem dla pierwszoplanowego symbolu Hard Rock Cafe - wielkiej neonowej gitary. Z tyłu natomiast fotografia - zgadnijcie czyja?

I tak właśnie czytelne symbole współczesnej Warszawy wprowadzają nas w realia, w jakich osadzona jest  powieść pana Talki. Przygotujcie się na podróż, na wpół sentymentalną ulicami Warszawy tej bardziej reprezentacyjnej - od Żoliborza, przez Wolę po Śródmieście, gdzie nasz bohater spotyka osobistości świata polityki, filmu czy estrady. Choć nie do końca o nich tu mowa.

Upalne lato 2012 roku, obowiązki rodzinne i służbowe zapędzają komisarza Nemhausera do podwarszawskiego Jazdowa. Niestety, uroczyste obchody zwycięskiej bitwy o Anglię, będące kwintesencją festynu i folkowo-popowej rodzinnej fiesty, zostają przerwane tajemniczą śmiercią honorowego gościa. Szczęściem w nieszczęściu, właściwy człowiek jest na właściwym miejscu. Jednak nie wszystko idzie po myśli policji i rozwiązanie zagadki samobójstwa (?) honorowego gościa uroczystości zajmie ekipie Nemhausera prawie 500 stron. Czego możemy spodziewać się dalej?

Korowód barwnych postaci, przez reprezentantów arystokracji po zdesperowanych dziennikarzy i współczesne żony swoich mężów, a w tym prawie każda podejrzana o udział w morderstwie lub też mogąca doprowadzić do ujęcia sprawcy.

Wiktor Hagen jest znakomitym mącicielem. Nie tylko każdą nową postacią dolewa oliwy do ognia wielowątkowości i absolutnie nie pozwala czytelnikowi odgadnąć właściwego tropu, lecz na równi ze śledztwem stawia osobiste problemy Roberta Nemhausera.

Policjanta poznajemy nie tylko od strony służbowej, lecz także jako kochającego ojca pięcioletnich bliźniaków, spełniającego się kucharza w Czarnym Tadku nieopodal Arkadii, mężczyznę ciekawie dobierającego sobie znajomych, jak i postać niesamowicie ludzką.
Może właśnie dlatego książka ta nieodzownie skojarzyła mi się z twórczością Małgorzaty Musierowicz - zawierającą w sobie ciepło i rodzinność polskiej literatury współczesnej. Może to paradoksalne, ale właśnie nieco starszym fanom Jeżycjady z pewnością poleciłabym książki autorstwa Wiktora Leszka Hagena Talki. I oczywiście varsavianistom też!


Książkę posiadam dzięki uprzejmości Wydawnictwa:Posted in , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

Leave a Reply

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...