Anna i Siergiej Litwinow - Wycieczka na tamten świat

Autor: Anna i Siergiej Litwinow
Tytuł: Wycieczka na tamten świat
Ilość stron: 311
Wydawnictwo: Oficynka
Opis: tutaj
Gatunek: kryminał
Kraj: Rosja
Rok wydania oryginalnego: 2010/PL: 2011


Czasami człowiekowi tak bardzo chce się przeczytać książkę, przy której na pewno nie będzie musiał się męczyć. To na dzień dobry mogę Wam zapewnić odnośnie powieści rodzeństwa Litwinow.


Wydanie to standardowy format w broszurowej oprawie, z wygodnym chronologicznym podziałem i odseparowanymi akapitami, znacznie ułatwiającymi czytanie i niegubienie się w wątkach.

Czasami jedna chwila i (nie)szczęśliwy bieg zdarzeń potrafi odmienić czyjeś życie na zawsze. Przykładem tego typu zbiegu okoliczności jest trójka młodych rosyjskich geniuszy - Tania, Dima i Igor. Chęć przeżycia przygody na biegunie północnym, ale też chęć pomocy amerykańskiemu współpasażerowi sprawia, że dwoje pierwszych zmuszonych jest lecieć kolejnym samolotem, który - jak na złość - upatrzyli sobie terroryści. Nieprzypadkowo?

Ucieczka z mającego niechybnie się rozbić samolotu staje się początkiem historii drogi, ucieczki nie tylko przed fałszywymi oskarżeniami, ale też przed rosyjską mafią, skorumpowaną i praworządną milicją i przed przeszłością kogoś z naszej trójki.

Wycieczka na tamten świat to pierwsza powieść z cyklu o Tani Sadownikowej. Główna bohaterka jest postacią dość kontrowersyjną, kochającą pieniądze uwodzicielką, której obce są sentymenty. Ciągnie ją za to do życia niekonwencjonalnego i coraz to nowych przygód. W moich oczach Tania jest totalną emancypantką, chociaż finalne wydarzenia książki skłaniają mnie do złagodzenia opinii na temat głównej bohaterki.

Mogłabym napisać, że Wycieczka(...) to książka o geniuszach - mamy tu geniusza gier karcianych - Bystrzaka, geniusza przestępczości - BP, niespełnionego geniusza biologii, człowieka z lasu i pana jeziora - Iwana... Rodzeństwo Litwinow jak widać uwielbia ludzi ponadprzeciętnych.

Autorzy lubują się w zapoznawaniu czytelnika również z postaciami epizodycznymi. Widać, że wielką frajdą jest dla nich wtrącenie historii kogoś, kto w książce odgrywa rolę znikomą ale ma to jeden wielki plus - z jeszcze większą przyjemnością czyta się epilog, gdyż Litwinowie nie osierocają bohaterów pobocznych.

Ogromną zaletą jest sam fakt, iż jest to literatura rosyjska, charakteryzująca się niepowtarzalnymi kontrastami nowoczesności i tamtejszego folkloru, grozy i absurdu, co zapewnić może wspaniałą rozrywkę z przygodą w tle. Ale czemu się dziwić, wszak Rosja to nie kraj - to stan umysłu.

Podsumowując, jeśli chcecie sięgnąć po książkę pogodną (mimo całej gangsterskiej otoczki), z nieprawdopodobnymi zwrotami akcji, barwnymi bohaterami i misterną intrygą, Wycieczka na tamten świat zdecydowanie spełni Wasze oczekiwania.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa:

Posted in , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

One Response to Anna i Siergiej Litwinow - Wycieczka na tamten świat

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...