Maryna Miklaszewska - Spotkałam kiedyś prawdziwego hipstera

Autor: Maryna Miklaszewska
Tytuł: Spotkałam kiedyś prawdziwego hipstera
Ilość stron: 304
Wydawnictwo: Trio
Opis: tutaj
Gatunek: obyczajowa
Kraj: Polska
Rok wydania: 2012


Jak zapewne wiecie, bardzo zwracam uwagę na stronę techniczną posiadanych przeze mnie książek. Hipsterska okładka zachwyca bogactwem i nasyceniem kolorów. Standardowy format i miękka okładka to coś, co bardzo lubię z racji upodobań do przemieszczania się wraz z książką którą aktualnie czytam, ale nie zawsze obecną, a bardzo poważną zaletą, jest dla mnie zakładka dołączana do książki.

W środku czeka nas wyraźny podział na 3 części, z których każda z kolei dzieli się na pomniejsze rozdziały. Niespodzianką jest ciekawy projekt graficzny części drugiej, z Wordowskimi marginesami u góry każdej strony. Jak się później okazuje, jest to zabieg całkowicie nieprzypadkowy.

Spotkałam kiedyś prawdziwego hipstera kojarzy mi się pod względem współczesnych polskich realiów z przecenianą Wojną Polsko - Ruską, lecz na tym podobieństwa się kończą. Pani Miklaszewska nie stara się szokować nadmiarem przekleństw i patologii. Stawia raczej na znudzone, snobistyczne pokolenie warszawskich 20- i 30-latków, wśród których poznajemy Ninę, młodą warszawską yuppie.

Nina ma ciekawą pracę, mieszkanie, samochód, przyjaciół. Spotyka się z mężczyznami, bywa w modnych miejscach i jest absolutnie na czasie w kwestii mody. Jej życie odmienia się przez bardzo prozaiczną czynność - zakup marynarki od Armaniego w sklepie vintage. Jak się okazuje, również taka część garderoby może kryć w sobie niepowtarzalną tajemnicę. Nina podąża śladami poprzednich właścicieli marynarki, odkrywając w jaki sposób niepozorny ciuszek zmienił ich życie.

Szczególne wrażenie wywarła na mnie metaforyczna część druga książki, stanowiąca zapiski męskiego głównego bohatera - Kuby, dotyczące trzech kluczowych wydarzeń w najnowszej historii Polski - zamachu na papieża Jana Pawła II, zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki oraz katastrofy smoleńskiej. Przemyślenia, w których fakty mieszają się z fikcją literacką, zmuszają do rozważań i to rozważań niewesołych. Przyrównanie Rosyjskiego i Polskiego rządu do dwóch teatrów, a powyższych wydarzeń do trzech rozgrywających się na ich deskach sztuk, jest bardzo klasyczne, a zarazem niepopularne w  literaturze obecnych czasów. Czytelnik poznaje wiele zapomnianych faktów zwłaszcza z dwóch starszych dramatów rozgrywających się na kartach naszej historii, czym autorka nakłania go do własnych refleksji, a to nieczęsty zabieg.

Spotkałam kiedyś prawdziwego hipstera posiada wątek wartkiej akcji (głównie część trzecia), który określiłabym miksem kryminalno - politycznym z domieszką wpływu religii, jak również wątek społeczno - obyczajowy (część pierwsza), jednak tym, co do mnie przemówiło najmocniej, była wyżej wspomniana odsłona druga Notatki z Widowni, którą spokojnie można rozważać jako osobne dzieło autorki.

Książka ta jest odzwierciedleniem uczuciowej i (wybaczcie) myślowej stagnacji młodych Polaków, którzy korzystając na co dzień z dóbr cywilizacji czują się ich panami, będąc tak naprawdę poddanymi mediów. Nie jest to lektura prosta, ale jak to w przypadku każdej książki dającej czytelnikowi nowy punkt widzenia, cieszę się, że mogłam po nią sięgnąć.
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa:Posted in , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

One Response to Maryna Miklaszewska - Spotkałam kiedyś prawdziwego hipstera

  1. "Standardowy format i miękka okładka to coś, co bardzo lubię z racji upodobań do przemieszczania się wraz z książką którą aktualnie czytam, ale nie zawsze obecną, a bardzo poważną zaletą, jest dla mnie zakładka dołączana do książki."
    - Ja tam wolę twardą okładke - właśnie ze względu na przemieszczanie sie. A już szczytem marzeń jest książka szyta, a nie klejona
    można czytać w saunie :d

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...