Kishwar Desai - Źródła Miłości

Autor: Kishwar Desai
Tytuł: Źródła Miłości
Ilość stron: 397
Wydawnictwo: Wielka Litera
Opis na lubimyczytac.pl: tutaj
Gatunek: dramat obyczajowy
Kraj: Indie
Rok wydania oryginalnego: 2012/PL: 2013


Źródła Miłości to druga po Świadku Nocy powieść indyjskiej autorki Kishwar Desai, ukazująca się w Polsce nakładem wydawnictwa Wielka Litera w serii Barwy Orientu.
Mamy tu broszurową okładkę zdobioną perskimi okami, a wewnątrz podział na 10 rozdziałów, z których każdy rozpoczyna się od historii opowiadanej przez główną bohaterkę, Simran Singh. Następne podrozdziały przenoszą czytelnika w inne miejsca w Indiach i Wielkiej Brytanii i są przedstawiane przez trzecioosobowego narratora.

Czytelnik spotyka Simran w momencie, gdy zostaje wysłana ona z misją odszukania rodziny nowonarodzonej w delhijskim szpitalu dziewczynki. Trudności pojawiają się już na początku, gdy okazuje się, że Amelia urodziła się jako nosicielka wirusa HIV, jej biologiczni rodzice wkrótce potem giną w wypadku, a ich dane na formularzu szpitalnym zostały sfałszowane. Simran jako pracownik socjalny w klinice Madonny z Dzieciątkiem wyrusza do Londynu w poszukiwaniu śladów kogoś, kto miał jakikolwiek związek z rodzicami Amelii.

Na przemian z opowieścią Simran w postępach w jej śledztwie poznajemy wydarzenia ubiegłych miesięcy, które ukazują z różnych perspektyw problem handlu embrionami i wykorzystywaniu surogatek w Indiach. Autorka zapoznaje czytelnika zarówno z parami decydującymi się na skorzystanie z usług indyjskiej kliniki, jak i z motywami rządzącymi kobietami, które zgadzają się na bycie matkami zastępczymi dla białych dzieci. Prócz tych oczywistych punktów widzenia, poznajemy także nieuczciwych lekarzy, skorumpowanych urzędników, polityków - obrońców "czystości kast" i ich punkt widzenia w tej arcyciekawej i dramatycznej zarazem historii.

Jest tu między innymi małżeństwo, któremu do szczęścia brakuje wyłącznie dziecka - Kate i Ben. Każde z nich ma odmienne pragnienia i inny pomysł na osiągnięcie rodzinnej idylli. Jednakże, im bardziej do tego dążą, tym bardziej oddalają się od siebie. Czy będą w stanie uratować swoje małżeństwo i spełnić  swoje marzenie?

W książce nie może zabraknąć wątku miłosnego, który choć niezbyt oczywisty, potrafi ścisnąć czytelnika za serce (sprawdzone, więc polecam!). Główna bohaterka podczas londyńskich poszukiwań poznaje przystojnego Edwarda. Mężczyzna coraz chętniej pomaga Simran w jej misji, ale czy pomoc ma na celu wyłącznie znalezienie małej Amelii rodziców?

Źródła Miłości pełne są wątków, nad którymi należy się głębiej zastanowić, nim zostanie wydany osąd. Jednak najbardziej niezwykłym i ambiwalentnym z nich jest działalność kliniki Freedom Hospital w Bombaju. Chociaż ta historia rozwija się bardzo powoli, a dopiero zakończenie rozwiewa choć trochę wątpliwości czytelnika, ma w sobie coś z opowieści o szalonych naukowcach, poszukujących nie tyle źródeł miłości, ile źródeł życia. Skłania do refleksji "co by było, gdyby...".

Kishwar Desai napisała powieść piękną i lotną, którą czyta się z prawdziwą przyjemnością. Pomimo ciężkiej tematyki, czytelnika zachwyca piękno współczesnych Indii oraz barwne postacie, których nie należy osądzać zbyt szybko. Znajdziemy tu również wątek kryminalny, a także coś, o czym osobiście bardzo lubię czytać - spotkania po latach i przesłanie, że nigdy nie należy tracić nadziei.
Nie pozostaje mi nic innego, jak gorąco polecić Wam tę wspaniałą lekturę!

Źródła Miłości przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa:


Posted in , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

One Response to Kishwar Desai - Źródła Miłości

  1. Zastanawiam się właśnie nad wyborem tej książki:) Jak widzę warto po nią sięgnąć:)
    Pozdrawiam i zapraszam do siebie:)

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...