Nigel Cawthorne - Życie Erotyczne Gwiazd Hollywood

Autor: Nigel Cawthorne
Tytuł: Życie Erotyczne Gwiazd Hollywood
Ilość stron: 344
Wydawnictwo: Mireki
Opis na lubimyczytac.pl: tutaj
Gatunek: biografia 
Kraj: USA
Rok wydania oryginalnego: 1997/PL: 2005

Pragnąć przeciwstawić się własnej niechęci do kupowania książek biograficznych, w moje łapki wpadła biografia zbiorowa - nietypowa. Temat wszakże jest tym, który zainteresuje każdego, więc nie wahałam się ani chwili z jej zakupem. Czy było warto?

Wydawnictwo Mireki daje nam sympatyczną książkę w twardej oprawie, na której okładce widnieje James Dean (któremu nota bene poświęcony jest najkrótszy z rozdziałów książki) oraz Marylin Monroe, trochę dla przyciągnięcia uwagi, jako że lektura ta dotyczy wyłącznie męskich symboli seksu.
Książkę podzielono na 11 rozdziałów, każdy poświęcony innej gwieździe. Znaleźć wśród nich można Clarka Gable'a, Warrena Beatty'ego czy też Johna Barrymore'a - dziadka współczesnej hollywoodzkiej gwiazdy - Drew. 

Nigel Cawthorne to amerykański pisarz oraz dziennikarz, sam siebie określający mianem "fabryki do pisania książek". Zdecydowanie największe serce ma do serii biografii życia erotycznego znanych, w której ukazały się prócz opisywanej przeze mnie pozycji, życie erotyczne dyktatorów, papieży, kompozytorów, sławnych gejów i lesbijek, a także bogiń hollywood. Na okładkę tej ostatniej Monroe pasowałaby zdecydowanie bardziej.

Życie erotyczne gwiazd Hollywood na szczęście traktuje o gwiazdach pierwszej połowy XX wieku. Dlaczego na szczęście? Sądzę, że o wiele lepszym pomysłem jest przypomnienie czytelnikowi postaci nieco zapomnianych, jak np. Eroll Flynn czy Douglas Fairbanks, niż odsłanianie intymności współczesnych, żyjących jeszcze ikon kina i telewizji. Odnoszę wrażenie, że tamtejsze gwiazdy, choć równie zepsute i rozpustne jak obecne, mają w sobie duży urok. Urok niezakłamany.

Co możemy znaleźć w książce? Same smaczności, począwszy od zamiłowania Charliego Chaplina do podlotków, najlepiej poniżej osiemnastego roku życia, przez homoseksualne podboje Rocka Hudsona po orgie urządzane przez Douglasa Fairbanksa Seniora, których dumnym kontynuatorem stał się Junior, jego syn.
Pomimo często mocnego przekazu, książka pozostaje wciąż literaturą faktu, napisaną rzetelnie i dalece odbiegającą od bulwarowych plotek, tak charakterystycznych dla amerykańskich gwiazd.

Lupe Velez, kochanka m.in. Charlie Chaplina,
Clarka Gable'a, Erolla Flynna, Gary'ego Coopera.
Poza tym Cawthorne zabiera nas w podróż do czasów, gdy fascynacja gwiazdami kina przybierała formy obsesyjne, film niemy odchodził w niepamięć i mężczyźni zaczynali uwodzić na ekranie również swoim głosem, uczucia z planu filmowego przenosiły się do sypialni aktorów itd. Niewątpliwie miło jest poczytać o świecie, gdzie na wieść o ślubie swojego idola kobiety mdlały i popełniały samobójstwa, a w Hollywood sypiał każdy z każdym - dosłownie (tak, wiem, zostanę okrutnie zbesztana za to zdanie).

Gdybym miała wybrać, która z historii zapadła mi w pamięć najmocniej, zdecydowanie byłaby to próba samobójcza Lupe Velez, meksykańskiej seksbomby. Aktorka ta była żarliwą katoliczką i zawsze przed seksem gorąco modliła się, aby później oddawać się rozkoszom w ramionach coraz to innych partnerów. Po zapiciu smutków margaritą wraz z przyjaciółkami, Velez postanowiła umrzeć we własnym łóżku, przedawkowując środki nasenne. Jednak jej plan zupełnie się nie udał i śmierć znanej aktorki zamiast tragicznej, otarła się o komizm. Więcej dowiecie się z lektury Życia(...).

W moim odczuciu książka była świetną lekcją nieco bardziej różowej strony historii i na pewno sięgnę po inne pozycje Nigela Cawthorne'a.

Do sypialni gwiazd zabrało nas Wydawnictwo:

Mireki

Książka zakupiona w księgarni:
przy ul. Chmielnej w Warszawie.


Posted in , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

2 Responses to Nigel Cawthorne - Życie Erotyczne Gwiazd Hollywood

  1. Pewnie nieszczególnie bym zwróciła uwagę na tę książkę, ale po Twojej recenzji zmieniam zdanie i jak wpadnie mi w ręce - przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wolałabym poczytać o życiu seksualnym w starożytnej Grecji, Egipcie, itp. Chociaż odkrywanie intymnego życia gwiazd pierwszej połowy XX wieku brzmi interesująco...nie wyobrażam sobie takiej książki o współczesnych. Pewnie nawet nie miałaby sensu bytowania - same wszystko wypaplają do idiotycznych pisemek. ;)

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...