Rodrigo Rey Rosa - Severina

Autor: Rodrigo Rey Rosa
Tytuł: Severina
Ilość stron: 128
Wydawnictwo: Wielka Litera
Opis na lubimyczytac.pl: tutaj
Gatunek: proza
Kraj: Gwatemala
Rok wydania oryginalnego: 2011/PL: 2013


Są książki, na które czeka się z niecierpliwością. Zwykle są to kolejne tomy jakiejś serii, to zupełnie zrozumiałe. Severiny oczekiwałam od momentu jej zapowiedzi, bo jest książką szczególną.


Wydawnictwo Wielka Litera wydało pierwszą w Polsce powieść uznanego gwatemalskiego pisarza  Rodriga Rey Rosy, absolwenta medycyny w rodzimym kraju i filmoznawstwa w Nowym Jorku, zamieszkałego w Maroko. Oby nie ostatnią.


Severina to książka niewielka, ale wydana pięknie. Czy wspominałam już, jak bardzo cenię sobie urodę posiadanych na swojej półce egzemplarzy? Pozycja ta ma najbardziej kolorową i radosną okładkę, jaką widziałam. Do tej pory mam przed oczami zachwyt mojej Mamy, gdy wzięła ją w ręce. Twarda, multikolorowa okładka przywodzi mi na myśl meksykańskie ponczo. Jednak czy barwna oprawa odzwierciedla zawartość lektury?

Historia opowiedziana jest z perspektywy młodego, bezimiennego księgarza. Mężczyzna urządza w swojej księgarence wieczory poetyckie, na których zaczyna pojawiać się tajemnicza piękność. Byłby to wstęp do iście latynoskiego love story, gdyby nie pewien szkopuł - kobieta kradnie książki i znika. Powtarzające się cyklicznie odwiedziny, a przede wszystkim osoba złodziejki, fascynują naszego bohatera do tego stopnia, że prócz książek tytułowa Severina skrada też jego serce.
Nie jest to jednak historia miłosna.

Tytułowa łamaczka serc to osoba bardzo zagadkowa. Pojawia się w różnych księgarniach po to, by kolekcjonować książki i czytać je z tajemniczym mężczyzną (ojcem? dziadkiem? mężem?). Jako rasowa uwodzicielka rozkochuje w sobie właścicieli owych sklepików, a następnie znika z częścią ich dobytku. Tak naprawdę nie wiadomo gdzie mieszka, ani z czego żyje. Jej pochodzenie to również enigma. Być może własnie to tak bardzo fascynuje naszego pana księgarza.

W moim odczuciu powieść ta jest o poszukiwaniach i tęsknocie. Jej cichym bohaterem są właśnie książki, co po osławionym Cieniu Wiatru Zafóna (jednej z moim ulubionych powieści) czy mniej znanym Domu z Papieru Carlosa Marii Domingueza, czyni ją jedną z tych szczególnych i bliskich sercu bibliofila pozycji - książki o książkach.

Czytamy także o poszukiwaniach ukochanej oraz utracie/odnalezieniu sensu życia (tak tak, te dwa tematy są tu ściśle powiązane), kruchości ludzkiego bytu, zawiłości relacji międzyludzkich oraz tych na płaszczyźnie człowiek - książka.
W wielu ambiwalentnych zachowaniach bohaterów Rosa nie przymusza nas do refleksji, daje czytelnikowi wybór. A sytuacji, w których można zastanawiać się nad moralnością postaci Severiny i jej wielbiciela jest sporo.

Jak wspomniałam już na początku, Rodrigo Rey Rosa napisał książkę szczególną i nie mogę wycofać się z tego stwierdzenia. Nawet bym nie chciała. Sądzę, że musi on darzyć literaturę naprawdę głębokim uczuciem i z chęcią sięgnę po kolejne pozycje tego pisarza. Nigdy wcześniej nie miałam okazji czytać literatury gwatemalskiej i moje pierwsze spotkanie z nią było wiosennym, powodującym niedosyt spacerem - czekam na więcej!


Za książkę dziękuję Wydawnictwu:Posted in , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

3 Responses to Rodrigo Rey Rosa - Severina

  1. Bardzo mnie zaciekawiłaś tą recenzją, zapisuję książkę na moją listę
    zapraszam w wolnej chwili do siebie
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi się okładka nie podoba - zbyt chaotyczne te kolory, taka...maziaja. Ale za to treść wydaje się intrygująca, zwłaszcza przez mniejszych bohaterów - książki. Zafona uwielbiam, natomiast niestety Domu z papieru jeszcze nie czytałam.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...