Rafał Jabłoński - Historie warszawskie nieznane... wstydliwe

Autor: Rafał Jabłoński
Tytuł: Historie warszawskie nieznane... wstydliwe
Ilość stron: 288
Wydawnictwo: Trio
Opis: tutaj
Gatunek: historia
Kraj: Polska
Rok wydania: 2012


Książka Historie warszawskie jest dla mnie szczególna pod kilkoma względami; pierwszym jest próbowanie przełamania niechęci do historii, którą realizuję pod kątem varsavianizmu. Drugim natomiast jest fakt, że pierwszy raz przeczytałam książkę kogoś, kto ma na nazwisko tak, jak ja. Niewątpliwie miłe to uczucie.

Dodatkowym bodźcem do sięgnięcia po tę lekturę właśnie teraz było odkrycie bloga Warszawa Przedwojenna, z mnóstwem przepięknych, starych zdjęć, wzbudzających we mnie przede wszystkim nie do końca uzasadnioną tęsknotę za czymś, czego nigdy nie miałam okazji zobaczyć na własne oczy czy poznać, ale będących także bogatą dokumentacją architektury i obyczajowości tamtych czasów.

Wracając do naszej dzisiejszej książki - wydana jest w niestandardowym formacie B5, z miękką, błyszczącą okładką ze skrzydełkami. Zawiera wiele fotografii, ilustracji i przedruków z gazet, będących świetnym uzupełnieniem felietonów Rafała Jabłońskiego. Ponad to, podział na 12 rozdziałów, z których każdy traktuje o innych aspektach historii miasta, czyni tę pozycję czytelną i przejrzystą.

Autor, będący rodowitym Warszawiakiem, na przestrzeni lat poszukuje i dokumentuje smaczki z życia stolicy. Tak właśnie powstały Historie warszawskie, gdzie odnajdujemy historie napisane językiem lotnym i docierającym do ludzi faktograficznie opornych (podpisuję się pod tym bez chwili wahania). Jabłoński uzupełnia informacje wyszperane w starych gazetach i kronikach własnymi wspomnieniami, co czyni niektóre wydarzenia dużo bardziej wiarygodnymi i bliskimi czytelnikowi.

Znajdą tu coś dla siebie zarówno fani m. in. motoryzacji, architektury, socjologii i oczywiście historii Warszawy. Zapoznajemy się z historią warszawskich pomników, ulic, modnych ówcześnie miejsc, a także mieszkańców stolicy. Tamtejsze gazety, co byłoby nie do pomyślenia dzisiaj, nie szczędziły warszawiakom szczegółów z występnego życia sąsiadów. I tak dla przykładu wszelkie przestępstwa (kradzieże, strzelaniny, gwałty) wychodziły na jaw publicznie, wraz z nazwiskiem i adresem popełniającej je osoby. Lecz nawet w takich cytowanych przez autora artykułów z "Kuriera Warszawskiego" zwanego potocznie KurWarem, czy konkurencyjnego "Kuriera Polskiego" nie trzeba specjalnie doszukiwać się swoistej niewinności dawnych czasów.

Jak sam tytuł wskazuje, Rafał Jabłoński w swojej książce postawił na historie mało znane, często burzące pewne mity. Z mojego punktu widzenia jest to lektura dla miłośników ciekawostek, którzy nie boją się niechlubnej prawdy o naszych przodkach. Jaka to prawda? Ano, znajdą się felietony, które powodowały uśmiech na mojej twarzy, jak np. ten o mężczyźnie w trupiarni, który położywszy się pod prześcieradłem obok zmarłej, wystraszył biorącego miarę na trumnę grabarza na śmierć.
Rozczulające były też pierwsze warszawskie reklamy. Moją uwagę przykuła międzywojenna "Dla grzecznych dzieci z całego miasta, Blikle ma misie ze słodkiego ciasta. Nowy Świat 35." (s. 245). Słodkie to, nie bacząc na reklamowany produkt. No dobrze, podwójnie słodkie.

Moim zdaniem Rafał Jabłoński znalazł swoistą niszę w temacie varsavianizmu i tym właśnie zyskuje zainteresowanie miłośników historii, która, jak doskonale wiemy, pokazywana jest zwykle od strony martyrologii naszego państwa, a także osób, które nie są ekspertami w kwestiach przeszłości, lecz uwielbiają autentyczne opowieści z dziejów Polski, czy jak w tym przypadku, samej Warszawy. Im zatem w szczególności polecam tę książkę - ja, jako przedstawicielka tej drugiej grupy, jestem zdecydowanie na tak.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa:

Posted in , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

Leave a Reply

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...