Susan Hill - Zaklęci w milczeniu

Autor: Susan Hill
Tytuł: Zaklęci w milczeniu
Ilość stron: 256
Wydawnictwo: Amber
Opis: tutaj
Gatunek: thriller
Kraj: Wielka Brytania
Rok wydania oryginalnego: 2008/PL: 2008 


Susan Hill znana mi była do tej pory jako autorka powieści Kobieta w czerni, której ekranizacja z Danielem Radcliffem w roli głównej zrobiła sporo szumu w 2012 roku. Postanowiłam baczniej przyjrzeć się innym jej książkom wydanym w Polsce i zakupiłam dwie z nich. Dziś chciałam zaprezentować Wam trzecią z cyklu o detektywie Simonie Serrailerze - Zaklęci w milczeniu. Moje zapoznawanie się z twórczością pani Hill zaczęłam bardzo nietypowo - bez zachowania chronologii serii, lecz miałam nadzieję, że to nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Połowicznie słusznie.

Książka spod skrzydeł Wydawnictwa Amber to standardowy format w miękkiej oprawie. Okładka też niczym nie odbiega od pozostałej (nie ukrywam - pokaźnej) kolekcji amberowskich wydań na mojej półce. Być może to sprawiło, że z przeczytaniem Zaklętych w milczeniu zwlekałam parę ładnych miesięcy od dnia ich zakupu.

Współczesna Anglia. W fikcyjnym miasteczku Lafferton, zamieszkałym przez Simona Serrailera i jego rodzinę, dochodzi do serii pozornie niezwiązanych ze sobą zbrodni. Ofiarą padają młode kobiety w przededniu ślubu, a zabójca jest nieuchwytny. Jednocześnie główny bohater przeżywa swój prywatny dramat - u jego szwagra, dopiero co przybyłego z kontraktu w Australii, wykryty zostaje rak mózgu. Serrailer staje się oparciem dla swojej ukochanej siostry i jej dzieci i ten właśnie wątek był dla mnie niezwykle ujmujący.

Wracając jednak do motywu kryminalnego - nieuchwytny zabójca, bezlitośnie pozbawiający życia szczęśliwe kobiety, o którym pani Hill pisze bardzo enigmatycznie. Mamy podejrzenia kim on jest, jesteśmy naprowadzani na trop, lecz nagle okazuje się on błędny. Później robi się jeszcze bardziej intrygująco.
Przez kolejne stronnice wraz z detektywem Serrailerem próbujemy odgadnąć, kim jest tajemniczy morderca. Autorka odsłania kolejne elementy historii jak puzzle w układance, jednak nie wszystkie dokładnie do siebie pasują. Jeśli czytelnik jest pewien, że zdołał ją przechytrzyć i zakończenie nie będzie dla niego niespodzianką, może się wielce zaskoczyć - jak ja.

Gdybym miała ogarnąć całą treść tejże książki w kilku słowach - pełno tu śmierci. I to głównie śmierci niesprawiedliwiej, nie pytającej o wiek czy status danej osoby.  Autorka podchodzi do tego tematu niezwykle rzeczowo i skłania czytelnika do refleksji. Lwią część tematu (nie licząc ofiar snajpera - szaleńca) zajmują osoby chore na raka - Chris, szwagier głównego bohatera, pacjentka hospicjum Karin, wspomniany jedynie były mąż Helen. Wszystkich ich łączy nowotwór, być może walka, a może poddanie. Pewne jest, że Susan Hill w swoim thrillerze porusza temat ważki i niecodzienny aż w takim stopniu w literaturze popularnej - to ogromny plus. Inna kwestia, że robi to w sposób dość brutalny, pesymistyczny i ponury.

Na samym początku mnogość bohaterów i wątków przeraża i niewątpliwie do stylu autorki trzeba się przyzwyczaić. Przebrnąwszy jednak przez pierwsze rozdziały, gdy akcja nabiera tempa, książka niezmiernie wciąga. Napisana jest językiem prostym, nastawionym raczej na dynamizm opowieści niż na wartości literackie. I bardzo dobrze, tego typu książki też powinny być. Dodatkowo spokojnie pozwoliłabym ją przeczytać rodzicom, gdyż jest jedną z nielicznych pozycji, gdzie nie ma żadnych wątków seksualnych. Cenzura, rozumiecie.

Podsumowując, książką Susan Hill jestem zachwycona. Z wielką niecierpliwością sięgnę po kolejną powieść tej jeszcze niedocenionej u nas autorki. Dawno nie zdarzyło mi się wkręcić w tak ciekawie skonstruowany kryminał, który wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Zdecydowanie polecam!


Książka wydana przez:

Zakupiona w tajemniczej licytacji na Allegro.


Posted in , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

Leave a Reply

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...