Kornelius Roth - Ciemna strona seksu. Gdy seks staje się nałogiem

Autor: Kornelius Roth
Tytuł: Ciemna strona seksu. Gdy seks staje się nałogiem
Ilość stron: 238
Wydawnictwo: GWP
Opis: tutaj
Gatunek: psychologiczna
Kraj: Niemcy
Rok wydania oryginalnego: 2004/PL: 2013

Ciemna strona seksu przypomina mi czasy z pierwszego roku studiów, gdy pilnie o 5 rano wstawałam na fakultety z seksuologii. Zajęcia kontrowersyjne, ciekawe i zabawne. Zresztą, nie oszukujmy się, każdy mniej lub bardziej po kryjomu lubi odkrywać seksualne newsy. Postanowiłam więc, że na xray'u zaprezentuję Wam nieco fachowej literatury z tej dziedziny, co umożliwiło mi Wydawnictwo GWP. 

Książkę wydano w miękkiej oprawie, zadbano o adekwatną do tematyki okładkę, przystępnie podzielono na 5 rozdziałów, z czego prawie połowę zajmuje przedstawienie problematyki seksoholizmu. Dodatkowo zaopatrzono ją w spis przydatnych adresów internetowych i wyczerpującą bibliografię, która może stanowić inspirację lektur nawiązujących do tematu.

Dr Kornelius Roth to uznany niemiecki psychiatra i psychoterapeuta, posiadający wieloletnią praktykę m. in. w terapii uzależnień. W związku z publikacją Ciemnej strony seksu jest uznawany za eksperta w kwestii hiperseksualności i co za tym idzie, często występuje na różnych wykładach, szkoleniach i konferencjach w charakterze prelegenta. Prócz tego, czynnie bierze udział w pomocy osobom uzależnionym prowadząc terapie indywidualne i grupowe. Informacje te udało mi się wyszperać na niemieckojęzycznej stronie internetowej Korneliusa Rotha.

Kilkoro moich znajomych, gdy tylko wymieniłam im tytuł obecnie czytanej przeze mnie pozycji, zareagowało  w sposób "Ja chcę przeczytać ją po tobie!". Później długo dyskutowaliśmy nad tym, co w Ciemnej stronie seksu jest najistotniejsze, co najbardziej interesujące. Nie ukrywam, że wyłuskanie takich elementów z książki specjalistycznej nie było prostym zadaniem. Największym problemem jest reakcja otoczenia na poruszanie kwestii uzależnienia od seksu - zwykle żarty typu "Chciałbym być od tego uzależniony" czy "To nie jest problem, to raczej błogosławieństwo" są na porządku dziennym. Nic bardziej mylnego i o tym właśnie traktuje ta książka.

Jak już wspomniałam, samo wprowadzenie w problematykę uzależnienia od seksu jest w tejże książce kluczowe. Roth prezentuje przyczyny uzależnienia, źródło ich powstawania, prawdopodobne traumy warunkujące rozwijanie się takowych. Dodatkowo dowiemy się o wpływie rozwoju seksbiznesu na powiększenie liczby osób uzależnionych od seksu, lecz nie tylko.
Tak właśnie, autor pokazuje nam, jak częstym jest współistnienie seksoholizmu jednocześnie bądź naprzemiennie z innymi uzależnieniami. Które z nich warunkują seksoholizm u kobiet, a które u mężczyzn.

Niezmiernie istotnym i przykuwającym uwagę czytelnika jest zaproszenie do współtworzenia książki osób uzależnionych. To ich wypowiedzi, traktujące o uzależnieniu od seksu w praktyce, pozwalają nam tak naprawdę zrozumieć ogrom nieszczęścia, jakie dotyka uzależnionego.
Na mnie największe wrażenie zrobiła historia Birgitte, która od wczesnego dzieciństwa wplątana była w meandry własnej seksualności, a z biegiem czasu stawała się coraz bardziej zagubiona, bezbronna i pogrążająca się w swoim nałogu.

Dr Roth pokazuje następnie przykładowe metody terapii, które pomagają Anonimowym Uzależnionym od Seksu i Miłości w pokonaniu uzależnienia, takie jak psychoterapia czy grupy wsparcia. Dowiadujemy się też, kim jest dla uzależnionego Sponsor i dlaczego odgrywa kluczową rolę w drodze do wyzdrowienia klienta.

Jeszcze jednym tematem poruszonym w Ciemnej stronie seksu jest uzależnienie od cyberseksu. Kornelius Roth dogłębnie i rzetelnie analizuje temat pornografii w nowych mediach i problem, jaki stanowi łatwość dostępu do takowych materiałów. Uważa również, że problem ten będzie się nasilał z racji ogólnoświatowej informatyzacji - prewencyjnie daje do myślenia.

Osobom zainteresowanym tematyką seksuologii, psychologii, psychoterapii czy terapii uzależnień polecam z czystym sumieniem.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu:Posted in , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

One Response to Kornelius Roth - Ciemna strona seksu. Gdy seks staje się nałogiem

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...