Doris Lessing - Idealne Matki

Autor: Doris Lessing
Tytuł: Idealne Matki
Ilość stron: 110
Wydawnictwo: Wielka Litera
Opis: tutaj
Gatunek: dramat
Kraj: USA
Rok wydania oryginalnego: 2013/PL: 2013


Idealne Matki to krótkie opowiadanie, po które postanowiłam sięgnąć dla relaksu i mentalnej odskoczni przed atrakcjami minionego weekendu. Jak się okazało, słusznie, ponieważ przeczytanie jej zajęło mi niespełna 2 godziny, więc jest to idealna lektura na podróż z Warszawy do Łodzi na przykład.

Książka jest wydana w standardowym formacie, z miękką okładką ze skrzydełkami, na której widnieje plakat filmu pod tym samym tytułem, który na dniach wejdzie do polskich kin. W rolach głównych Robin Wright i Naomi Watts czyli eteryczne blondynki znane z hollywoodzkich produkcji oraz młodzi przystojniacy - Xavier Samuel i James Frecheville jako synowie głównych bohaterek.

Idealne Matki po części zawdzięczają swój sukces autorce, która jest najstarszą noblistką na świecie, Doris Lessing. Ta urodzona w Persji Brytyjka w swoim dorobku posiada nie tylko książki psychologiczne i obyczajowe z życia kobiet, ale także powieści science - fiction. Dzisiejsza książka dnia jest jednak sztandarową przedstawicielką literatury kobiecej, co może okazać się ogromną zaletą. O tym, dlaczego mam takie zdanie, napiszę Wam nieco później, co by stopniować napięcie i napinać ciekawość.

Lil i Roz przyjaźnią się od dziecka, co jest bardzo na rękę obydwu rodzinom. Dziewczynki są nierozłączne, traktowane przez wielu jako jedność. Nawet po wyjściu za mąż i urodzeniu dzieci kobiety mieszkają obok siebie i de facto traktują siebie nawzajem z nieporównywalnie większą atencją i poważaniem, niż swoich mężów. Prawdę powiedziawszy byłam pewna, że będzie to historia lesbijskiego romansu dwóch matek, ale byłam w błędzie. Czy jestem rozczarowana? Skądże znowu, skoro pani Lessing mnie przechytrzyła, to brawa dla niej! Co zatem jest punktem wyjścia powieści, skoro mamy tu dwie atrakcyjne, ale (już) samotne kobiety i dwóch nastolatków, a wartość dodatnią stanowi sceneria nadoceanicznych plaż i leniwa atmosfera wiecznego relaksu bogatych ludzi?

Jak już wspomniałam, przyjaciółki całe swoje życie spędziły razem, a co za tym idzie, nie miały problemu z dzieleniem się tym, co posiadają. W sposób podejrzanie naturalny zakazana miłość rozkwita między Roz i Ianem (synem Lil) oraz Lil i Tomem (synem Roz). Moją pruderyjną naturę zaskoczyło to, że kobiety bez żadnego "ale" zaakceptowały się wzajemnie jako potencjalne teściowe - synowe. Jednak, co by nie opowiadać Wam całej historii (tym bardziej że jest ona krótka), na tym wprowadzeniu poprzestanę i skupię się na elementach, które najbardziej rzuciły mi się w oczy.

Sama przyjaźń dwóch kobiet - atrakcyjnych, utalentowanych, wzbudzających pożądanie potencjalnych kandydatów na ich małżonków jest rzeczą niecodzienną. Zrzucam ją na karby totalnie innego wychowania Doris Lessing, może innych czasów, mniej zepsutych ludzi. Automatycznie kojarzy mi się porównanie z książkami Lucy Maud Montgomery które, mimo że dla nieco młodszych odbiorców, również charakteryzują się mocnym żeńskim duetem, gdzie rywalizacja przegrywa z przyjaźnią. Skoro już uczepiłam się autorki, odnoszę wrażenie, że mamy tu do czynienia z duszą mocno romantyczną, biorąc pod uwagę, że nazywa swoje bohaterki imionami kwiatów - Lilia i Róża. Ot, takie smaczki.

Książka pozbawiona jest przydługich opisów, więc pokolenie "anty Nad Niemnem" powinno być zadowolone. Widzę w tym zarówno plusy, jak i minusy, gdzie sedno plusów zawiera się w zdaniu powyżej. Minusem natomiast jest to, że ciężko przyzwyczaić się czytelnikowi do bohaterów w tak krótkim czasie, a zatem utożsamić się z nimi i polubić również. Wkraczając ponownie na drogę filozofowania - nie wszystko trzeba lubić, czasem ważne jest, by to po prostu przeżyć. I tym samym mogłabym wejść ze sobą w niekończącą się polemikę, zatem zostawię to do przemyśleń każdemu z Was.

Opowiadanie Idealne Matki jesto kobietach i dla kobiet. Co do wspomnianej przeze mnie na początku sztandarowości, wyobrażam sobie tę pozycję czytaną zarówno przez moją mamę, siostry, ciotki, koleżanki. Jest zatem na tyle uniwersalna, że ma szansę spodobać się praktycznie każdej przedstawicielce płci pięknej i w tym tkwi jej siła. 

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa:


Posted in , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

One Response to Doris Lessing - Idealne Matki

  1. Całkowicie się z Tobą zgadzam, nie sposób przywiązać się do bohaterów tej książki. Nie przepadam za książkami wypranymi z emocji, a ta niestety taka jest. Oczekiwałam znacznie więcej...

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...