Leonie Swann - Sprawiedliwość owiec

Autor: Leonie Swann
Tytuł: Sprawiedliwość owiec
Ilość stron: 383
Wydawnictwo: Amber
Opis: tutaj
Gatunek: kryminał filozoficzny
Kraj: Irlandia/Niemcy
Rok wydania oryginalnego: 2005/PL: 2007


Owce chodziły za mną od paru ładnych lat, odkąd codziennie jeżdżąc do pracy metrem jawiły mi się przed oczami okładki zarówno tej, jak i kolejnej części cyklu. Pomimo, że na mojej półce wylądowały stosunkowo wcześnie, na swoją kolej czytania musiały czekać bodajże 2 lata, za co bardzo serdecznie powyższe owce przepraszam. Żałuję, że tyle to trwało.

Autorka, pisząca pod pseudonimem Leonie Swann, zamieszkuje w Berlinie. Po ukończeniu marketingu i reklamy, filozofii i literaturoznawstwa w specjalizacji literatury angielskiej stworzyła Sprawiedliwość owiec, do czego zainspirowała ją zoologiczna tematyka swojej pracy doktorskiej. Uf.

Posiadany przeze mnie egzemplarz Owiec dotarł w dwupaku w ładnym etui. Zwrócić uwagę należy na to, że rodzima okładka jest taka sama jak w oryginalnej wersji. Mogłabym dorabiać do niej grubymi (owczymi?) nićmi szytą ideologię, ale pozostawię ją Wam do interpretacji dowolnej. W środku czeka nas przedstawienie postaci dramatu, co przyznam, znacznie ułatwia początkowe rozeznanie i identyfikację osobników w stadzie oraz 24 rozdziały owczych perypetii. Całość wydana w standardowym formacie z miękką obwolutą ze skrzydełkami, więc nie mam się do czego przyczepić.

Autorka zaprasza nas do wioski Glenkill, gdzieś na irlandzkim wybrzeżu. W Glenkill mieszkają owce George'a, które są owcami absolutnie wyjątkowymi. Oczywiście mają swoje owcze problemy i rozterki, przyjaciół i wrogów, ale spotkanie owiec i czytelnika Sprawiedliwości ma miejsce w najgorszym dla nich momencie - ktoś zabił George'a. Na pastwisku. Szpadlem w brzuch. Na dodatek mieszkańcy nie kwapią się, by znaleźć mordercę. Owce muszą więc zacząć działać na własną raciczkę.

I tak poznajemy Pannę Maple, najmądrzejszą owcę w stadzie, Otella, hebrydzkiego czterorogiego czarnego barana, Białego Wieloryba - chodzącą pamięć stada, wiecznie głodnego merynosa, Zorę, owcę czarnogłówkę spokrewnioną z kozicami górskimi i wiele innych owieczek, z których każda spełnia swoją bardzo ważną rolę. Przykładowo bez najcichszej owcy w stadzie Willow nie mogłaby być drugą najcichszą owcą w stadzie. Logika i niemiecki Ordnung muszą być zachowane.
Czterorogi baran - to nie Otello, ale robi wrażenie
Jak już wcześniej wspomniałam, owce George'a Glenna są wyjątkowe. Pasterz przed śmiercią poczynił im kilka obietnic, z których najważniejszą była podróż do Europy. Oprócz tego czytał. Najstraszniejszą książką, jaką przedstawił owcom George, była książka o chorobach owiec. Na szczęście przeważały pozycje, które normalny człowiek nazwałby harlequinami, jednak owce poznały je jako "książki o rudowłosych Pamelach". To na nich w dużej mierze opiera się logiczność myślenia naszych bohaterów. A przy okazji wielokrotny komizm sytuacyjny w Sprawiedliwości owiec. Scena z prawie nieżywym rzeźnikiem na plaży i ratunkiem mającym nadejść ze strony przystojnego młodzieńca - mistrz!

Poza owczymi bohaterami i wielkim nieobecnym, Leonie Swann serwuje nam przegląd osobowości irlandzkich zaściankowców, robiąc to trochę na sposób folklorystyczny (my kontra oni, wiejskie obyczaje vs. turyści) a trochę niegrzeczny (handel narkotykami, owce upalone marihuaną, piwo jako nagroda dla Najmądrzejszej Owcy), co w dużej mierze daje efekt bardziej komiczny, niż tragiczny i nawet dramatyczne zwroty akcji nie przeważają szali ogólnego wydźwięku książki na tę poważniejszą stronę.

Wracając jeszcze do postaci owieczek, których nie chciałam przedstawiać Wam nazbyt długo i każdej z osobna, gdyż byłoby to powielanie treści książki, na co jako szanująca się autorka tutejszych wpisów pozwolić sobie nie mogę, nadmienię, że bogactwo ich cech i duża doza sympatyczności sprawia, że bohaterów można bardzo szybko polubić. A nawet, jeśli tylko lubicie się paść i skubać w zadki, utożsamić się z nimi.

Podsumowując, Sprawiedliwość owiec pięknie ryje beret. Nic już nie będzie takie samo. Na szczęście po części pierwszej przybył również Triumf owiec...


Owce ukazały się nakładem Wydawnictwa:Posted in , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

Leave a Reply

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...