Mira Grant - Przegląd Końca Świata: Deadline

Autor: Mira Grant
Tytuł: Przegląd Końca Świata: Deadline
Ilość stron: 499
Wydawnictwo: SQN
Opis: tutaj
Gatunek: horror/thriller
Kraj: USA
Rok wydania oryginału: 2011-2012/PL: 2013

Są takie książki, do których wiesz na pewno, że wrócisz i z niecierpliwością czekasz na ich kontynuację. Nawet, gdy mija sporo czasu od przeczytania poprzedniej części, tę nową przyjmujesz z entuzjazmem i radością. Nawet po wielu książkach "pomiędzy", pamiętasz. Nawet... Zwłaszcza, gdy na tapecie znów znajduje się świeża porcja nieumarłych, których myśl przewodnia brzmi "Mięso!". Po Feed czas na Deadline - zaczynamy!

Seanan McGuire alias Mira Grant, której piękny umysł wychwalałam podczas pisania Wam o poprzednim tomie trylogii, nadal skrywa w sobie wiele tajemnic nie tylko jako autorka serii, ale jako człowiek. Oprócz pisania, zajmuje się tworzeniem internetowego komiksu autobiograficznego, a także rysowaniem nieprawdopodobnych ilości pocztówek i kart z życzeniami. Czym zaskoczyła w drugiej części trylogii Newsflesh?

Zanim o tym, muszę oczywiście wspomnieć o wizualnym aspekcie Deadline. Utrzymana w konwencji całej serii, grubaśna (bdb!), w miękkiej oprawie ze skrzydełkami i tłoczoną okładką, wewnątrz raczy nas skrzydełkowym skróconym biogramem autorki oraz opiniami o książce ludzi z polskiej internetowej strefy literackiej (których część przydarzyło mi się poznać - mogę czuć się już prawie sławna, super!). Zagłębiwszy się jeszcze bardziej we wnętrze Deadline zdradzę, że czeka na nas 5 ksiąg, zawierających 27 rozdziałów napięcia, przygody i dramatu. Ale co jest dramatem dla ludzi żyjących w świecie opanowanym przez zombie...?

Mija rok od śmierci Georgii Mason. Shaun, jej młodszy brat, stara się jakoś ułożyć sobie życie. Stara się od 12 miesięcy, a jednak kiepsko mu to wychodzi. Może byłoby inaczej, gdyby nie fakt, że chłopak musiał własnoręcznie zastrzelić osobę, którą kochał najbardziej na świecie, a ona mieszka teraz razem z nim - w jego głowie. Jednak rok względnego w świecie zdominowanym przez strach i walkę, w którym jedynym zwycięzcą jest wirus Kellis - Amberleem, to i tak dużo. Życie Shauna i Przeglądu Końca Świata zostaje ponownie wywrócone do góry nogami wraz z wizytą doktor Kelly - jedynej przedstawicielki oddziału badawczego CZKC zajmującego się badaniami nad zespołem rezerwuarowym wirusa, która pozostała przy życiu. Tajemnica goni tajemnicę, nikt nie jest bezpieczny, a Shaun niejednokrotnie staje oko w oko ze śmiercią.

Ciężko było mi przewidzieć, co na tę część historii autorka przygotuje dla swoich czytelników, ale mogłam spodziewać się, iż nadal będzie to niespodzianka utrzymana w konwencji spisku i balansowania na krawędzi. O ile w Feed spisek miał charakter typowo polityczny, a jego konsekwencje wpływały wyłącznie na Stany Zjednoczone, o tyle drugi tom serii odchodzi od tematów politycznych w kierunku wirusologii, medycyny i badań naukowych. "Nuuuuda" myślicie? Nic bardziej mylnego. Ogrom zasięgu zarówno przestrzennego, jak i czasowego tejże konspiracji, nie pozwala na chwilę wytchnienia. Jednak na taki rózwój wypadków, jaki Grant zaaranżowała, na pewno nie byli przygotowani.

Uderzająca w Deadline jest przede wszystkim księga piąta o smacznie postapokaliptycznym tytule Powstanie oraz epilog wgniatający w fotel. Stosowane przez autorkę zabiegi literackie świadczą o dużym kunszcie pisarskim i sprawiają, że długo się jeszcze nią nie znudzę.

Z niecierpliwością czekam na Blackout kończący trylogię Newsflesh i liczę na to, że inne książki Miry Grant (tudzież Seanan McGuire również zostaną wydane w Polsce.

Na przykład przez Wydawnictwo:


Posted in , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

One Response to Mira Grant - Przegląd Końca Świata: Deadline

  1. niestety, ale jakoś nie poczułam pokusy przeczytania tej książki - chyba sobie odpuszczę :)

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...