Haruki Murakami - Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa

Autor: Haruki Murakami
Tytuł: Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa
Ilość stron: 350
Wydawnictwo: Muza
Opis: tutaj
Gatunek: proza
Kraj: Japonia
Rok wydania oryginalnego/PL: 2013

Czasami nachodzi mnie refleksja, że ile bym nie napisała o powieściach Murakamiego, nigdy nie jestem w stanie oddać istoty rzeczy, którą każdy odnajdzie wyłącznie podczas samodzielnej lektury. Mimo to nie poddaję się i nadal próbuję, do czego kolejną okazją jest niedawne ukazanie się najnowszej książki Japończyka, Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa. Sam sposób promocji książki poprzez udostępnienie jej w książkomatach na wybranych polskich dworcach był zupełnie nowatorski w naszym kraju, jednak śmiem twierdzić, że powieść ta jest najbardziej klasyczną i realistyczną z tych, które wyszły spod pióra Murakamiego. Dlaczego? Przeczytajcie.

Haruki Murakami w 2013 po raz kolejny został nominowany do literackiej Nagrody Nobla. Pomimo tego, że większość firm bukmacherskich obstawiała go jako pewnego zwycięzcę, nagrodę zdobyła Alice Munro. Nie smuci to jednak samego pisarza, gdyż powtarza on skromnie: Nie, nie czekam na nagrody. One oznaczają, że jesteś już skończony. Paradoksalnie, z każdym nowo wydanym tytułem staje się on w Polsce coraz popularniejszy, a to zwiększa szansę na wydanie dotychczas niepublikowanych u nas starszych powieści autora oraz przyspiesza premierę nowości - Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa Muza opublikowała jako pierwsze wydawnictwo w Europie.

Rodzime wydanie Bezbarwnego(...) komponuje się idealnie z pozostałymi tomami Murakamiego - standardowy format, do wyboru miękka lub twarda oprawa, analogiczny do pozostałych projekt okładki. Wewnątrz natomiast mamy 19 rozdziałów odsłaniających mniej oniryczną część twórczości autora. 

Tsukuru Tazaki ma 36 lat, z czego już 17 spędził jako mieszkaniec Tokio. Zaczął się właśnie spotykać z atrakcyjną Sarą, z którą może stworzy nawet poważny związek. Problem w tym, że część duszy i serca Tsukuru pozostała wraz z grupą 4 przyjaciół w rodzinnej Nagoi. Właściwie ciężko nazwać ich nadal przyjaciółmi, to raczej wspomnienie idyllicznej przeszłości mężczyzny, z której wyrwano go gwałtownie i boleśnie. Sara, jako kobieta doświadczona i mądra wie, że póki Tazaki nie pozbędzie się cieni z przeszłości, ciężko będzie stworzyć mu dojrzały związek, a co za tym idzie zachęca go do rozwikłania zagadki, z jaką pozostawił go kolektyw przyjaciół.

Pojawia się tutaj charakterystyczny dla Murakamiego motyw podróży i tak oto Tsukuru Tazaki najpierw udaje się do rodzinnej Nagoi, by tam zobaczyć się z Czerwonym i Niebieskim, a następnie aż do Finlandii na spotkanie z przedstawicielką płci pięknej swojej licealnej grupy. Nie uszło mojej uwadze, że tak daleki wyjazd bohatera zdarza się w powieści Harukiego Murakamiego chyba po raz pierwszy. Nadal ważną rolę w powieści odgrywa sama symbolika przemieszczania się, którą dodatkowo podkreśla profesja Tsukuru - budowniczy dworców kolejowych. Brak jest natomiast charakterystycznych dla mistrza Murakamiego pogubienia, chaosu, dwuwymiarowości. Wyjątkiem może być scena, w której główny bohater rozważa, czy faktycznie posiada jasną i ciemną stronę oraz jakie wiążą się z tym konsekwencje.

Odetchnęłam z ulgą, gdy dosyć szybko nieco przydługi tytuł najnowszej książki Murakamiego stał się dla mnie jasny i czytelny. Mimo zapętlonej zagadki i kilku obszernych retrospekcji, w Bezbarwnym(...) brakuje mi abstrakcyjności odautorskiej, szczypty szaleństwa więcej. Czuć co prawda, że Haruki Murakami wszedł pełną gębą w XXI wiek i nasi bohaterowie otoczeni są przez Facebooka i smartfony, lecz współczesność odebrała tej historii trochę duszy.

Z jednej strony smucę się, bo przywykłam do emocjonalnego popieprzenia bohaterów książek autora, z drugiej natomiast się cieszę, gdyż Norwegian wood została w końcu zdetronizowana w kwestii bycia najbardziej realistyczną książką Murakamiego. Teraz palmę pierwszeństwa przejął Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa. Na pewno tę książkę polecałabym jako pierwszą komuś, kto nie miał jeszcze z panem Murakamim styczności.

Polskim wydawcą jest oczywiście:


Mój egzemplarz wylicytowałam na:


Posted in , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

One Response to Haruki Murakami - Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa

  1. Już drugi raz spotykam się z recenzją taj książki, ale nadal się nie zdecydowałam na jej lekturę. :)


    Zapraszam do mnie! shelf-of-books.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...