Michel Bussi - Samolot bez niej

Autor: Michel Bussi
Tytuł: Samolot bez niej
Ilość stron: 464
Wydawnictwo: Świat Książki
Opis: tutaj
Gatunek: dramat
Kraj: Francja
Rok wydania oryginalnego: 2012/PL: 2014

Przeglądając ostatnio wydane książki, gdy tylko zobaczyłam Samolot bez niej i przeczytałam jej opis, powiedziałam sobie: Muszę ją mieć! Sam blurb zafascynował mnie do tego stopnia, że nie mogłam się doczekać, kiedy tylko zacznę lekturę i wiecie co? Nie zawiodłam się, a wręcz przeciwnie! 

Michel Bussi jest francuskim politologiem i profesorem geografii na Uniwersytecie w Rouen. Wielokrotnie nagradzany za swoje powieści, dzięki którym w styczniu 2014 stał się ósmym najpoczytniejszym pisarzem we Francji. Jego szósta w karierze, a pierwsza wydana w naszym kraju powieść, Samolot bez niej, została przetłumaczona w 22 krajach, zakupiono także prawa do adaptacji filmowej.

Polskie wydanie książki, za którą odpowiedzialne jest Wydawnictwo Świat Książki, jest dla mnie mistrzowskie - standardowy format i miękka oprawa ze skrzydełkami. Na pastelowej okładce efemeryczna ważka (która rzecz jasna ma swoje odzwierciedlenie w symbolice historii) i - niespodzianka - brokatowe elementy, które wizualnie i sensorycznie robią ogromne wrażenie. Wewnątrz znajdziemy 62 rozdziały z dokładnym datowaniem i oznaczeniem godzinowym, podzielone na dwie płaszczyzny czasowe - teraźniejszość (rok 1998) oraz przeszłość (przestrzeń 1980 - 1998, wprost z dziennika Łatwowiernego Wielkiego Księcia).

W przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia Anno Domini 1980 na zboczu Mont Terrible na granicy Szwajcarsko - Francuskiej ma miejsce straszliwy wypadek, w którym spośród 169 pasażerów samolotu ginie 168, a jedyną cudownie ocaloną jest 3 - miesięczna dziewczynka. Problem w tym, że na pokładzie feralnego samolotu znajdowało się dwoje niemowląt, a obydwie rodziny mają nadzieję że to ich siostra i wnuczka przeżyła katastrofę. 

Osiemnaście lat później Lylie w dzień swoich urodzin otrzymuje w prezencie zapiski detektywa, który przez wszystkie lata od czasu katastrofy starał się rozwikłać zagadkę pochodzenia dziewczyny. Ważka zaznajomiwszy się z lekturą wręcza zeszyt swojemu ukochanemu... bratu i znika. Marc ma niewiele czasu, aby zapoznać się z historią swojej rodziny, a rozwiązanie zagadki jest kluczowe nie tylko dla dziewczyny - może zaważyć na całym przyszłym życiu wielu osób. 

Michel Bussi zaprasza nas do fascynujących poszukiwań tożsamości Lylie, gdzie wraz z Markiem Vitralem i Credulem Grand-Dukiem przekonujemy się kto jest przyjacielem, a kto wrogiem i ile tajemnic może kryć się w niewielkim, stustronnicowym zeszyciku. Autor przedstawia nam katalog nietuzinkowych postaci, gdzie kontrast między bogatymi i podstępnymi de Carville'ami (rodziną Lyse-Rose) i ubogimi, łagodnymi Vitralami (rodziną Emilie) jest najprostszym socjo-  i psychologicznym rysem. Zdecydowanie na prowadzenie wysuwa się tu postać Marka Vitrala oraz totalnie wielowymiarowych: Credule'a Grand-Duca i Malviny de Carville.

Sama konstrukcja powieści sprawia, że czyta się ją z zapartym tchem, chcąc poznać rozwiązanie zagadki, ale jednocześnie pragnąć, by historia nie miała końca. Mi Samolot bez niej dostarczył ogromnego kaca książkowego i spokojnie mogę uznać go za najlepszą dotychczas przeczytaną książkę w 2014 roku (obok W domu innego). Mam nadzieję, że pozostałe książki Michela Bussi prędko doczekają się polskojęzycznych wydań, a do lektury powyższej na pewno wrócę jeszcze nie raz. Zachwycająca i rewelacyjna, polecam bez cienia wątpliwości!

Ważka wylądowała dzięki Wydawnictwu:

Posted in , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

Leave a Reply

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...