Philippa Gregory - Krucjata

Autor: Philippa Gregory
Tytuł: Krucjata 
Ilość stron: 299
Wydawnictwo: Egmont
Opis na lubimyczytac.pl: tutaj
Gatunek: historyczna/przygodowa
Kraj: Włochy
Rok wydania oryginalnego: 2013/PL: 2014

Idąc za ciosem, po zakończeniu pierwszej części Zakonu Ciemności od razu sięgnęłam po jej kontynuację - Krucjatę. Zaznajomiona z piątką bohaterów byłam po nastoletniemu ciekawa, co spotka ich w dalszej drodze poszukiwania oznak końca świata. Przewidywałam, że kolejna część również będzie składała się z dwóch dość wyraźnie wyodrębnionych historii, tymczasem w tym miejscu autorka zaskoczyła, o czym przekonacie się za chwilę...

Philippa Gregory swoimi książkami wzbudza wiele kontrowersji wśród kolegów po fachu (historyków raczej, nie pisarzy), jako że często w treści odbiega od historycznych faktów. Autorka jednak zdaje się nie przejmować krytyką i tworzy nieprzerwanie od 1987 roku w swoim domku na angielskiej farmie. Jej najpopularniejszymi seriami ksiażkowymi są: debiutancka trylogia Saga rodu Lacey'ów oraz cykl Dynastia Tudorów, wydobywające na światło zarówno jasne, jak i ciemne strony dworskiego życia w XVI- i XVIII-wiecznej Anglii.

W rodzimym wydaniu Zakonu Ciemności Wydawnictwo Egmont rzecz jasna utrzymało porządek cyklu, tworząc analogiczną w Krucjacie oprawę, w stosunku do pierwszej części. W tomie drugim również nie otrzymujemy dosłownego podziału na części i rozdziały, a jedynie określenie czasu i miejsca pobytu bohaterów oraz symbolicznego rozdzielenia fragmentów tekstu. Sympatycznym bonusem jest nota od autorki na zakończenie - mam nadzieję, że w trzeciej części również się takowa znajdzie!

Ekipa składająca się z Luki Vero, Izoldy, Iszrak, Freitze'go i brata Piotra jest coraz bardziej zżyta i wyrusza w dalszą drogę tropem chrześcijańskiej prawdy. Zakochani niedoszły zakonnik i zakonnica starają się odnajdować różne powody na przedłużenie wspólnej podróży i tym oto sposobem cała piątka trafia do miasteczka, które prócz nich odwiedza bardzo nietypowa pielgrzymka. W tym miejscu poznajemy zapowiedzianego w pierwszej części w nocie odautorskiej cudownego chłopca Johanna Dobrego. Dziejące się wówczas cuda stanowią początek dramatycznych wydarzeń, które jeszcze bardziej w moich oczach uwypuklają postaci Iszrak i Freitze'go.

W Krucjacie nasi bohaterowie poznają jeszcze jedno realne zagrożenie, jakim jest ważna persona wprost ze średniowiecznej kości niezgody - Konstantynopola/Stanbułu. Poznajemy też nieco bliżej postać Mistrza Zakonu Ciemności, a Luca niejednokrotnie z aspirującego wielkiego uczonego przemienia się w niedojrzałego i nieporadnego chłopca. Podobnie dzieje się z Izoldą, co tym bardziej kontrastuje ją z moją ulubioną bohaterką tej serii.

Zdecydowanie najbardziej interesującym punktem książki stają się więzi łączące (lub też dzielące, w zależności od konfiguracji) czwórkę bohaterów. Również opieka Freitze'go nad zwierzętami i ichniejsze porozumienie, jakim chłopak wykazuje się już od pierwszej części, stanowi o mocnych stronach Krucjaty. Krystalizuje się nam coraz większa ilość bohaterów negatywnych/ambiwalentnych, co zawsze dodaje smaczku lekturze.

Jeśli ktoś z Was szuka serii przyjemnej i służącej rozrywce, a także bohaterów, których da się lubić - śmiało możecie sięgnąć zarówno po Krucjatę, jak i po całą serię (nawet wskazane!).

Z uprzejmości Wydawnictwa:


Posted in , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

Leave a Reply

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...