Philippa Gregory - Odmieniec

Autor: Philippa Gregory
Tytuł: Odmieniec
Ilość stron: 351
Wydawnictwo: Egmont
Opis na lubimyczytac.pl: tutaj
Gatunek: historyczna/przygodowa
Kraj: Włochy
Rok wydania oryginalnego: 2012/PL: 2013

Jest jedna epoka, przed którą wzbraniam się rękami, nogami, głową, śledzioną, grasicą i każdą inną częścią ciała - to średniowiecze. Sam opis jednak oraz nazwa serii Zakon ciemności sprawiły, że postanowiłam zmierzyć się z pierwszym tomem nowego cyklu Philippy Gregory, dziejącym się w średniowiecznych Włoszech właśnie. Jak mi się to udało i dlaczego tak szybko? Przekonajcie się sami...

Philippa Gregory jest urodzoną w Kenii brytyjską pisarką, doktorem literatury XVIII-wiecznej Uniwersytetu w Edynburgu, ściśle związaną z pracą uniwersytecką, dziennikarstwem prasowym i radiowym. Gregory znana jest przede wszystkim z kontrowersyjnej dla historyków serii Kochanice króla, sfilmowanej z udziałem m. in. Natalie Portman i Scarlett Johansson. Niewielu wie, że Philippa Gregory od ponad 20 lat udziela się charytatywnie, wspierając projekt Gardens for The Gambia. Prócz fikcji historycznej dla dorosłych, pisuje również książki dla dzieci oraz serię dla młodzieży (Zakon Ciemności), której pierwszą część dziś Wam zaprezentuję.

Polskie wydanie Odmieńca jest w formacie standardowym, z miękką oprawą ze skrzydełkami. Jak każda książka Egmontu, charakteryzuje się bardzo staranną, estetyczną i po prostu ładną, malowaną okładką. Wewnątrz natomiast nie mamy tutaj często spotykanego podziału na rozdziały, a oddzielenie części poprzez użycie symboli lub zmianę lokalizacji/czasu, w jakich znajdują się bohaterowie. Dużym plusem książek Wydawnictwa Egmont są dodawane do nich zakładki.

Połowa XV wieku, siedemnastoletni Luca Vero jest nowicjuszem w rzymskim zakonie, do którego trafił kilka lat wcześniej na prośbę rodziców. Chłopak urodził się jako jedyny i długo wyczekiwany syn wiejskiej pary i biorąc pod uwagę jego urodę, wiedzę i tajemnicze zdolności, pozostali mieszkańcy wioski upatrywali w nim demona i odmieńca. Nieoświeceni wieśniacy nie przypuszczali, aby takie "złote dziecko" mogło narodzić się w ich wiosce, więc rodzice Luki, aby go ochronić i dać szansę na lepsze życie, oddali go w ręce Mistrza Zakonu. Ten zaś wyznaczył chłopaka na papieskiego Inkwizytora, który ma podróżować po Europie i wypatrywać oznak końca świata. Luce towarzyszy skryba Piotr oraz służący Freitze.

Tymczasem gdzieś w innej części Włoch dzieją się tajemnicze rzeczy - Izolda zamknięta w klasztorze przez swojego brata jako tamtejsza ksieni (żeński odpowiedni opata zakonu) staje się domniemaną przyczyną szaleństwa sióstr zakonnych. Pierwszym zadaniem Luki jest zbadanie tej właśnie kwestii, lecz przed właściwym osądem Inkwizytora staje na drodze rodzące się uczucie do jednej z mniszek. Na szczęście zarówno Luka, jak i Izolda, mają swoich towarzyszy przy boku i to te właśnie postaci śledziłam najchętniej.

Muszę tu wspomnieć o Freitzem i Iszrak - prawych rękach głównych bohaterów. Przyrównałabym ich do tepsowskich Serca i Rozumu. Freitze, mimo że uważany jest za mało rozgarniętego, ma wielkie serce do zwierząt i zupełnie nieśredniowieczną dozę sceptycyzmu wobec kleryckich praktyk. Iszrak natomiast jest zaprzeczeniem ówczesnych kobiet - wychowana w Europie Mauretanka, szkolona nie na damę, a na uczoną i wojowniczkę, potrafi być odważniejsza od Luki i dociec prawdy tam, gdzie cudowny chłopak tego nie potrafi. 

W Odmieńcu znajdziemy dwie duże historie - szalone zakonnice i wilkołak będący postrachem wioski. O ile w tej drugiej udało mi się przewidzieć dość wcześnie zakończenie, a pierwsza do końca pozostała zagadką, o tyle temat wilkołaków bardziej jest zbliżony do moich ukochanych horrorów, a tym samym bardziej mi się spodobał. Książkę podsumowałabym jako przyjemną lekturę dla osób spragnionych przygód i tych, którym nie przeszkadzają nieścisłości fikcji historycznej. Niebawem część druga serii... 

Za książkę dziękuję Wydawnictwu:

Posted in , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

Leave a Reply

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...