Rodrigo Rey Rosa - Głusi

Autor: Rodrigo Rey Rosa
Tytuł: Głusi
Ilość stron: 284
Wydawnictwo: Wielka Litera
Opis: tutaj
Gatunek: dramat
Kraj: Gwatemala
Rok wydania oryginalnego: 2012/PL: 2014

W ubiegłym roku, również w marcu, miałam przyjemność przeczytać pierwszą przełożoną na język polski książkę Rodrigo Rey Rosy - Severina. Gdy tylko dowiedziałam się o publikacji kolejnej powieści gwatemalskiego pisarza wiedziałam, że nie mogę jej przegapić. Z niecierpliwością wyczekiwałam na swój egzemplarz Głuchych nastawiając się, przyznam, na podobieństwo do znanej mi już lektury. Słusznie?

Rodrigo Rey Rosa po ukończeniu medycyny w Gwatemali przeniósł się do Nowego Jorku, tam studiując filmoznawstwo. We wczesnych latach 80tych wyemigrował do Maroka, gdzie stał się protegowanym amerykańskiego pisarza Paula Bowesa. W następstwie Bowes przetłumaczył kilka powieści Rey Rosy na język angielski, a po śmierci to właśnie Rodrigo Rey Rosa został wykonawcą jego testamentu literackiego. Pisarz wyreżyserował również film Co śnił Sebastian? nagrodzony w 2004 roku na festiwalu w Sundance.

Głusi wydani przez Wielką Literę mają standardowy format i broszurową oprawę. Ponownie okładka eksploduje kolorami, nie ograniczając się tym razem wyłącznie do multikolorowych szlaczków, dokładając do tego awers okładki stanowiący swoisty kolaż technik. Zwróciłam też uwagę na delikatnie tłoczony i nabłyszczony tytuł. Z tyłu natomiast możemy zapoznać się z krótką notą biograficzną autora oraz fragmentami recenzji z magazynów takich jak Le Monde i Der Spiegel. Wewnątrz mamy symetryczny podział na dwie części, po 4 rozdziały (plus podrozdziały) każda, okolone prologiem i epilogiem.

Dwudziestotrzyleniemu Cayetano trafiła się właśnie fucha życia - wujek Chepe proponuje mu wydostanie się z gwatemalskiej wioski, gdzie w perspektywie ma w najlepszym wypadku hodowlę bydła (o ile je zakupi) i wzdychanie do pięknej Iriny, i rozpoczęcie pracy u córki jego szefa - Doni Clary. Sama ona nie jest zachwycona koniecznością zatrudnienia ochroniarza (bo właśnie w takim charakterze zatrudnia ona Cayetano), gdyż stanowi to sporą przeszkodę w jej miłosnych schadzkach, ale jest to warunek wymuszony przez jej nadopiekuńczego i bardzo wpływowego ojca. Sam Senor Claudio zaś...

Nie nie, nie napiszę Wam całego ciągu powiązań między bohaterami, spokojnie. Pewnej nocy w trakcie przyjęcia wydanego przez Clarę pada pomysł, aby wspólnymi siłami (i nakładem finansowym) stworzyć w majańskiej wiosce szpital. Tej samej nocy Clara znika, a jedyną osobą, którą zdaje się obchodzić jej ucieczka (?) jest jej ochroniarz, Cayetano. Chłopak, platonicznie nadal zakochany w swojej chlebodawczyni porusza niebo i ziemię, aby ją odnaleźć. Nikt by nie wpadł na to, że po drodze będzie też musiał wstąpić do gwatemalskiego piekła...

Głusi to lektura całkiem inna od pierwszej w Polsce Severiny - ukazują szersze spektrum postaci i zdarzeń, zawężają natomiast uniwersalność opowiedzianej tam historii. Bardzo istotną rolę odgrywają kultura, życie ekonomiczne i polityczne Gwatemali. Wbrew pozorom, mimo dynamiki zdarzeń Głusi to powieść cicha i spokojna, z obrazami bardziej malowanymi nostalgiczną kreską, aniżeli opowiedzianymi słowami. 

Nie jest to z pewnością lektura dla każdego. Sporo tu beznadziei i niezrozumienia, jeszcze więcej niesprawiedliwości, ze szczyptą czy dwoma przemocy na dodatek. Czy taki jest obraz współczesnej ojczyzny autora? W krajobrazie państwa na pierwszy plan wysuwa się skontrastowanie nowoczesnych miast i ich mieszkańców z Indianami podlegającymi starożytnym prawom i wierzeniom. Sam Cayetano natomiast zdaje się stać nieco z boku i nieco wyżej, niż pozostali bohaterowie. Jeśli nadal Was nie zniechęciłam - to zapewne sami sięgniecie po Głuchych, do czego ja serdecznie zapraszam.

Zasłyszana dzięki Wydawnictwu:Posted in , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

Leave a Reply

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...