Annabel Pitcher - Moja siostra mieszka na kominku

Autor: Annabel Pitcher
Tytuł: Moja siostra mieszka na kominku
Ilość stron: 286
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Opis: tutaj
Gatunek: dramat
Kraj: Wielka Brytania
Rok wydania oryginalnego: 2011/ PL: 2013

Przyznam szczerze, czym zaskarbię sobie antypatię książkowej blogosfery - rzadko kiedy czytam inne blogi o książkach. Jednak gdy już mi się zdarzy to zrobić - szukam perły, czegoś, co naprawdę zachwyci i w ten właśnie sposób objawiła mi się Moja siostra mieszka na kominku.

Książka ta jest debiutancką powieścią Annabel Pitcher, absolwentki literatury angielskiej na Uniwersytecie w Oksfordzie. Annabel wychowała się w małej wiosce w hrabstwie Yorkshire, gdzie jak sama wspomina, owiec było więcej, niż ludzi i pomimo doświadczenia w mieszkaniu w wielkim mieście, nadal najlepiej czuje się z dala od cywilizacji, w otoczeniu wzgórz. Przed ukończeniem studiów Annabel Pitcher dorabiała jako nauczycielka baletu, a zamiłowanie do występów i tańca pozostało jej do dnia dzisiejszego. Jako młoda matka, Pitcher pisze wtedy, gdy może - najczęściej podczas drzemek jej dziecka. Autorka wspomina, że uwielbia pracę siedząc o 4 nad ranem z kubkiem kawy i patrząc na budzący się nowy dzień.

Moja siostra mieszka na kominku ma przeciętne wymiary 19x11cm oraz miękką okładkę ze skrzydełkami. Na odwrocie dość obszerny blurb, przednie skrzydełko opatrzone wieloma rekomendacjami, od Cosmopolitan po Guardian, natomiast tylne to fotografia autorki i krótka notka biograficzna. Powieść liczy sobie 23 rozdziały podzielone na nienumerowane części, charakteryzuje się przystępnym dla każdego rozmiarem czcionki oraz mało popularną w literaturze współczesnej narracją pierwszoosobową.

Jamie od połowy życia żyje przeszłością własnej rodziny. Co gorsza, przeszłością, której sam nie pamięta. Jamie Matthews ma 10 lat, nastoletnią siostrę Jasmine, mamę i tatę. Prawdę powiedziawszy, w chwili, gdy go poznajemy, mamy już właściwie nie ma. Wraz z ojcem i Jas wyprowadzają się na prowincję, z dala od Londynu, gdzie pan Matthews ma podjąć pracę, natomiast jego dzieci czeka nauka w nowej szkole. Mama została z kochankiem w Londynie. Może to i lepiej.

A może nie? Odkąd rodzinę Matthews dotknęła śmierć Rose, siostry - bliźniaczki Jasmine, w wyniku zamachu terrorystycznego, każdy z członków familii poszedł swoją drogą: matka w grupie wsparcia dla rodzin ofiar znalazła nowego faceta, ojciec zaczął pić, Jas jako zbuntowana nastolatka zmieniła image z kopii siostry na punkówę, a niewiele pojmujący wówczas James został zupełnie sam. Najważniejszym członkiem rodziny stała się urna z prochami Rose, stojąca na kominku państwa Matthews. Kroplą przepełniającą czarę była metamorfoza starszej siostry i rozstanie rodziców. Po przeprowadzce nasz główny bohater niejako zmuszony został do samotnego stawienia czoła nowej rzeczywistości, m.in. zaprzyjaźnienia się z jedyną muzułmańską dziewczynką, Sunyią.

Z racji, że opowieść przedstawiona jest z perspektywy Jamie'go, prawdziwy dramat chłopca i jego rodziny opowiedziany jest ze szczyptą humoru i dużą dozą naiwności. Swoją drogą, niezwykłym zabiegiem jest pociągnięcie historii tak, by czytelnik był bardziej świadomy tragedii, niż jej główny bohater. Jamie zmaga się w szkole z nieprzychylnymi rówieśnikami, zdewociałą nauczycielką i ojcowskimi uprzedzeniami do muzułmanów, a w domu z tęsknotą za matką oraz nałogiem ojca. Jednymi z nielicznych pocieszycieli są jego ukochana koszulka ze Spider-manem oraz kot Roger.

Moja siostra mieszka na kominku jest książką smutną i wzruszającą, nie dla księżniczek Disneya i nie dla ludzi o wybitnie słabej psychice. Prawdziwą antybohaterką jest matka głównego bohatera, a nieoklepanym motywem - jego świetny kontakt ze starszą siostrą. Przyznam, że podczas lektury powieści Annabel Pitcher zdarzyło mi się kilkukrotnie uronić łzę i wiedziałam wówczas, że warto było sięgnąć po tę książkę. Jeśli chcecie zmierzyć się z własną wrażliwością - zdecydowanie polecam!


Wydana przez:

Mój egzemplarz zakupiony w:

Posted in , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

Leave a Reply

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...