Kennilworthy Whisp - Quidditch przez wieki

Autor: Kennilworthy Whisp
Tytuł: Quidditch przez wieki
Ilość stron: 64
Wydawnictwo: Media Rodzina
Opis na lubimyczytac.pl: tutaj
Gatunek: poradnik
Kraj: Wielka Brytania
Rok wydania oryginalnego: 2001/ PL: 2002

Ciężko nie znać jednej z najpopularniejszych serii na całym świecie, Harry'ego Pottera, który już od kilkunastu lat nieprzerwanie trwa na podium najchętniej czytanych książek nie tylko przez nastolatków. Na fali popularności Pottera ukazał się gros fanficów, oraz dwie mini książeczki napisane przez J.K. Rowling pod pseudonimem i stylizowane na małe skarby biblioteki w Hogwarcie. Opowiem Wam o jednej z nich, Quidditch przez wieki.

Osobę Joan Kaithleen Rowling przedstawiałam na łamach Xrayofbooks nie raz, zatem przybliżę fikcyjnego autora poradnika do gry w quidditcha, Kennilworthy Whispa. Whisp jest znawcą quidditcha, autorem książek Cud Wędrowców z Wigtown, Latał jak szaleniec oraz Jak pokonać tłuczka - taktyki obronne w quidditchu. Prywatnie ten mieszkający w Notthinghamshire czarodziej nieznanego statusu krwi jest fanem drużyny Wędrowcy z Wigtown, kolekcjonerem mioteł oraz smakoszem kuchni wegetariańskiej.

Quidditch przez wieki jest małą książką w miękkiej oprawie, ostemplowaną pieczątką Hogwartu. Zarówno na rewersie okładki, jak i wewnątrz, mamy do czynienia z rekomendacją oraz przedmową samego Albusa Dumbledore'a, z której dowiadujemy się m.in., że owa pozycja została wydana we współpracy z fundacją Comic Relief, a dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na programy pomocy dla najbiedniejszych ludzi z krajów trzeciego świata. Wewnątrz zaś znajdziemy 10 rozdziałów opatrzonych rycinami, tabelami, schematami, słowniczkiem pojęć, oraz - przede wszystkim - tekstem. Dodatkowy plus to różne rodzaje i rozmiary użytej czcionki, przedruki archiwalnych wydań Proroka Codziennego, a także karta bilbioteczna tegoż egzemplarza (przede mną mięli go Harry i Hermiona!).

Stadion quidditcha
Książka ta jest połączeniem wiedzy historycznej z praktyczno - techniczną, Dowiemy się, jak ewoluowała miotła, by stać się tym jedynym środkiem lokomocji w grze, jakie środki bezpieczeństwa stosują czarodzieje przed mugolami, co wspólnego z grą w quidditcha miała jedenastowieczna czarownica z bagien Queerditch March oraz jakie zwierzątko pełniło wcześniej funkcję złotego znicza.
Dodatkowym atutem jest historia współczesna quidditcha na każdym z kontynentów - możemy poznać nie wspominane w siedmiotomowej sadze drużyny ligi brytyjskiej oraz międzynarodowej. 

Jak wspomniałam, książka ta przedstawia nie tylko historię gry, ale jest także poradnikiem (jednak nie próbujcie robić tego w domu!), zatem nie tylko poszerzamy swoją wiedzę o składzie drużyny i zasadach quidditcha, ale także poznajemy rodzaje fauli spotykane w grze, jak szturch czy nicowanie oraz widowiskowe kombinacje towarzyszące meczom profesjonalistów, jak rozgwiazda czy podwójna ósemka, i wiele, wiele innych.

Jeśli byliście fanami quidditcha zarówno podczas czytania książek o Harrym Potterze, jak i oglądając filmy o najsłynniejszym obok Merlina czarodzieju, to Quidditch przez wieki jest zdecydowanie dla Was!

Biblioteka Hogwartu we współpracy z Comic Relief oraz:

Mój egzemplarz pochodzi z:


Posted in , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

One Response to Kennilworthy Whisp - Quidditch przez wieki

  1. Nie wiem czy się skusze. Harrego znam tylko z filmów - nie czytałam książek, a gra nieszczególnie mnie interesowała ..

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...