Solomon Northup - Zniewolony. 12 Years a Slave

Autor: Solomon Northup
Tytuł: Zniewolony. 12 Years a Slave
Ilość stron: 320
Wydawnictwo: Replika
Opis: tutaj
Gatunek: autobiografia
Kraj: Stany Zjednoczone
Rok wydania oryginalnego: 1885/PL: 2014

Jak wiecie, bardzo lubię poznawać książki, na podstawie których nakręcono filmy. Jeśli film takowy zgarnął Oscara dla najlepszego filmu 2014 roku, to tym bardziej czuję się zobowiązana poznać pierwowzór historii. W ten sposób stałam się posiadaczką autobiografii Solomona Northupa.

Solomon Northup urodził się w Nowym Jorku w 1808 roku, jako wolny człowiek, syn czarnoskórego "niewolnika uwolnionego". Ojciec Solomona przejął nazwisko po Henrym B. Northupie, swoim dobroczyńcy. Northup wiódł spokojne i szczęśliwe życie wraz z żoną i trójką dzieci, gdy zwabiony okazją do dodatkowego zarobku jako wędrowny skrzypek, został podstępnie zwabiony do stanu Waszyngton (gdzie niewolnictwo było wówczas legalne) i podstępnie sprzedany handlarzowi niewolników. Po 12 latach katorżniczej pracy na plantacjach Nowego Orleanu udało mu się odzyskać wolność, a niniejsza książka jest udokumentowaniem jego zniewolenia, oczekiwania i walki o odzyskanie utraconej wolności i rodziny.

Pierwsze polskie wydanie wspomnień Solomona Northupa pokryło się z premierą filmu, zatem posiada filmową okładkę z Chiwetelem Ejioforem. To standardowe rozmiarowo wydanie w miękkiej oprawie ze skrzydełkami. Wspomniane skrzydełka noszą znamiona współczesności - o ile na przednim znajdziemy rekomendacje portali internetowych oraz gazet (The New York Times napisał: "Mocny!" - no wow), o tyle na tylnym mamy QR kod do obejrzenia zwiastunu filmu i to właśnie uważam za znak naszych czasów. Wewnątrz znajdziemy 22 rozdziały dziennika Solomona Northupa, opatrzone szczegółowymi podtytułami, poprzedzone przedmową wydawcy anglojęzycznego oraz cytatem z poematu The Task Williama Cowpera.

Solomon Northup, wolny obywatel Nowego Jorku, mieszkając wraz z żoną Anne i trójką dzieci w Saratodze, wiedzie spokojne i szczęśliwe życie. Przypadkowo spotkawszy dwóch mężczyzn, skuszony wizją dorywczego zarobku, wyjeżdża do Waszyngtonu. Tam, zamiast gry na skrzypcach na cyrkowej estradzie, Northup trafia do więzienia, skąd szybko przekazany zostaje w ręce handlarza niewolników. Wraz z innymi kolorowymi płynie do Nowego Orleanu, gdzie jako pozbawiony tożsamości niewolnik zostaje sprzedany tamtejszemu plantatorowi.

Prócz Solomona i jego historii poznajemy tez innych niewolników znad Bayou Boeuf, a także właścicieli plantacji, ich rodziny, zarządców oraz zwyczaje panujące w niewolniczych społecznościach. Mężczyzna z godnością znosi poniewierkę i niesprawiedliwość, a jego uwadze nie umykają przejawy dobroci i łagodności. Na uwagę zasługują jego zdolność do głębokiej i nienaznaczonej negatywnymi emocjami refleksji, a także wyjątkowy spryt i zmysł techniczny. Dodatkowym plusem Zniewolonego jest XIX-wieczny Nowy Orlean - plantacje bawełny, drewniane domki na palach, bagna pełne węży i aligatorów...

Historia Solomona Northupa odsłania życie stereotypowych czarnoskórych zbierających bawełnę na plantacjach, opowiada o podejściu właścicieli gospodarstw do niewolników, postrzeganych jako ich własność, pogardy białych ludzi wobec kolorowych czy bezsilności tych ostatnich wobec niewolniczego systemu. (Może być to świetna podstawa do napisania eseju z języka polskiego czy użycia jej w prezentacji maturalnej.) Wbrew pozorom Zniewolonego uznaję jako powieść optymistyczną i niosącą nadzieję. "Człowiek raz wolny, pozostanie nim na zawsze".


 Wydana przez Wydawnictwo:
Zakupiona w:Posted in , , , , , , , , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

One Response to Solomon Northup - Zniewolony. 12 Years a Slave

  1. Oglądałam film i zamierzam kupić książkę:)
    http://przewodnik-czytelniczy.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...